Examination of the roles of family functioning, coping styles and basic personality characteristics on depression and anxiety symptoms of mothers
Aile işlevselliğinin, başa çıkma stratejilerinin, temel kişilik özelliklerinin, annelerin depresyon ve kaygı yakınmaları üzerindeki rollerinin incelenmesi
- Tez No: 263039
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı aile işlevselliğinin, başa çıkma stratejilerinin, temel kişilik özelliklerinin, annelerin depresyon ve kaygı yakınmaları üzerindeki rollerinin incelenmesidir. Çalışma için en az bir çocuğu olan ve Ankara'da yaşayan 155 anneden veri toplanmıştır. Annelere demografik bilgi formunun yanısıra Beck Depresyon Envanteri, Aile Değerlendirme Ölçeği, Süreklilik Kaygı Envanteri, Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği ve Başa Çıkma Yolları Envanteri uygulanmıştır. İlk olarak annelerin yaşının, eğitim düzeyinin, gelir düzeyinin ve sahip oldukları çocuk sayısının depresyon ve kaygı yakınmaları üzerindeki etkilerine bakılmış, Sonrasında annelerin yaşının, eğitim düzeyinin, gelir düzeyinin ve sahip oldukları çocuk sayısının aile işlevleri, başa çıkma stratejileri ve temel kişilik özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Son olarak annelerin depresyon ve kaygı yakınmalarıyla eşleşen faktörler regresyon analizi aracılığı ile incelenmiştir. Düşük gelir düzeyinin, yüksek nörotisizm ve düşük olumsuz değerlik düzeyinin, ailedeki genel işlevlerde görülen bozukluğun ve daha az problem odaklı başa çıkma stratejilerinin kullanımının annelerin depresyon düzeyi ile anlamlı olarak eşleştiği, düşük gelir düzeyinin, düşük dışadönüklük, sorumluluk, yeniliklere açıklık ve nörotisizm düzeyinin, ailedeki genel işlevlerdeki bozukluğun ve hem problem odaklı hem de duygu odaklı başa çıkma stratejilerinin daha az kullanımının annelerin kaygı düzeyi ile anlamlı olarak eşleştiği bulunmuştur. Bu sonuçlar literatür desteğiyle tartışılmış, bundan sonraki yapılacak çalışmalar için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at revealing the role of the family functioning, coping styles, and basic personality characteristics on depression and anxiety symptoms of mothers. The participants were 155 mothers, having at least one child and living in Ankara. Beck Depression Inventory, Mc Master Family Assessment Device, Trait Anxiety Inventory, Basic Personality Traits Inventory, and The Ways of Coping Inventory were administered in addition to the demographic form. Firstly, it was expected that, there would be significant differences in depression and anxiety levels of the participants? who have different income and education levels, different number of children, and different ages. Secondly, it was expected that, there would be significant differences in family functions, coping strategies, and personality traits of participants? who have different income and education levels, different number of children, and different ages. Lastly, Associates of depression and anxiety were examined via regression analyses. According to the result of regression analyses, regarding the depression, low income level, high level of neuroticism, and low level of negative valence traits, problems of general functioning of family and using less problem focused coping strategy were found to be associated with the depression level of mothers. With regard to the anxiety symptoms, low income level, low level of extraversion, conscientiousness, neuroticism, and openness to experience, problems of general functioning of family, and using less problem focused and emotion focused coping strategies were found to be associated with anxiety levels of mothers. These findings were discussed with reference to the relevant literature. Future research topics were suggested and clinical implications of the study were stated.