Investigating pre-service science teachers' construction and understanding of environmental knowledge through field based collaborative inquiry
Fen bilgisi öğretmen adaylarının alan gezileri ve işbirlikçi sorgulama ortamında çevre bilgisini yapılandırma ve kavramalarını araştırma
  1. Tez No: 263038
  2. Yazar: CİHAN GÜLİN CİHANGİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL YILMAZ-TÜZÜN, DR. GAYE TEKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Etkili çevre eğitimi uygulamalarının çevre problemlerinin çözümü için sürdürülebilir bir yol olduğunun önemine dayanarak, bu çalışmada (1) fen bilgisi öğretmen adaylarının çevresel problemler üzerine yaptıkları çevre açıklaması yapılandırma süreçlerinin incelenmesi ve (2) katılımcıların çevre ile ilgili kavramlar hakkında sorulan soruları cevaplamak için çevresel açıklamaları nasıl kullandığı incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırma ?Çevre Eğitiminde Laboratuvar Uygulamaları? dersi kapsamında, İköğretim Eğitimi Bölümünde, 2008-2009 bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. 21 fen bilgisi öğretmen adayı derse devam etmiş ve bu çalışma için beş farklı çevresel problemle ilişkili olarak hazırlanan beş farklı öğrenme aktivitelesine katılmıştır. Ders boyunce alan gezileri, grup tartışmaları ve sınıf tartışmaları yapılmıştır.Veri bir grubun işbirlikçi tartışma süreci ses ve görüntü kaydına alınarak ve ön-test ve son-test uygulanarak elde edilmiştir. Analizler sonucu fen bilgisi öğretmen adaylarının çevre bilgisinin karmaşık ve multidisipliner yapısının farkında olmadıkları ve çevre problemlerini yorumlarken çoğunlukla gündelik deneyimlerden doğan günlük bilgilerin kullanıldığı saptanmıştır. Alan gezileri sırasında yapılan akran işbirliği ve tartışma haftalarında yapılan öğrenci-öğretmen işbirliği ile fen bilgisi öğretmen adayları çere problemlerine, nedenlerine ve sonuçlarına yönelik faklı bakış açıları ve fikirlerle karşılaşma şansı elde ederek çevre problemlerine daha formal ve bilimsel açıklamalar getirmişlerdir. Ön-test ve son-test sonuçlarıda bu durumu desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Based on the importance of implementing effective environmental education has been asserted to a sustainable solution to the environmental problems, this study aimed to (1) investigate the pre-service science teachers? processes of construction of explanations regarding environmental problems, and (2) provide an environment for researchers to understand the dispositions of participants in terms of how using environmental explanations for answering the questions.The research has been realized within the context of an elective course titled ?Laboratory applications in environmental education? in the Department of Elementary Education throughout 2008-2009 Spring semesters. The 21 pre-service science teachers attended the course and participated the environmental learning activities including five different environmental problems; biological diversity, surface waters, drinking water, waste water and air pollution with in a small group. Field trip activities, group discussions and whole class discussions were conducted through the course.Data were collected through audio and video recorders from one small group and through pre, post-tests. Analyses of data revealed that pre-service science teachers could not aware of the complex and multidisciplinary nature of environmental knowledge, so they mostly interpreted environmental problems through the everyday knowledge that they derived from everyday experiences. Through peer collaboration in fields and student-facilitator collaboration in discussions weeks, the pre-service science teachers have a chance to analyze different perspectives and ideologies about the causes and solutions of environmental problems. The pre-tests and post-test results revealed that in the field-based collaborative inquiry activities the participants? nature of explanations shifted from descriptive to formal and scientific explanations.