Problems that preschool teachers face in the curriculum implementation
Okul öncesi öğretmenlerinin eğitim programını uygulama sırasında yaşadığı sorunlar
  1. Tez No: 263041
  2. Yazar: EMİNE ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENNET ENGİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin eğitim programını uygulama sırasında yaşadığı sorunları ve bu sorunların öğretmenlerin eğitim durumu, mezun oldukları bölüm, çalıştıkları okul türü, hizmet içi eğitim durumlarına göre değişip değişmediğini incelemektir. Ayrıca en çok karşılaşılan sorun alanlarının olası sebeplerini okul öncesi öğretmenlerinin bakış açısından irdelemektir.Bu çalışmada, nicel ve nitel veri toplanmıştır. Nicel veriler Ankara'da devlet ve özel okullarda çalışan 223 okul öncesi öğretmeninden anket aracılığı ile toplanmıştır. Nitel veri ise 223 okul öncesi öğretmeni içinden seçilen öğretmenlerle yapılan görüşme ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizi için tek yönlü tekrarlı varyans analizi (ANOVA) ve çok yönlü varyans analizi (MANOVA) kullanılmıştır. Nitel veriler için ise içerik analizi yapılmıştır.Araştırma bulguları, okul öncesi öğretmenlerinin en çok değerlendirme ve fiziksel olanaklar ile ilgili alanlarda sorun yaşadıklarını göstermiştir. Ayrıca, fen ve matematik etkinlikleri planlama, alan gezileri düzenleme, aile katılımını sağlama ve kaynaştırma da en çok sorun yaşadıkları alanlar arasında bulunmuştur. Okul öncesi öğretmenlerinin eğitim programını uygulama sırasında yaşadığı sorunlar çalıştıkları okul türüne göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. Devlet anasınıflarında çalışan öğretmenler özel anaokullarında çalışan öğretmenlere göre fiziksel olanaklar ile ilgili sorunlarla daha çok karşılaşmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This study aimed at investigating the challenges preschool teachers face in the curriculum implementation and whether these challenges differ in relation to teachers? level of education, department they graduated from, the type of the school they are working in, teaching experience and level of in-service training. In addition, in this study, it was also aimed to find out the underlying reasons of most frequently stated issues of implementation from the teachers? perspectives.In the present study, both quantitative and qualitative data were collected. The quantitative data were gathered through a questionnaire from 223 preschool teachers teaching in public and private kindergartens in Ankara. The qualitative data were gathered through interviews with a group of participants selected from the 223 teachers. One-way repeated measure of ANOVA and multivariate analysis of variance (MANOVA) were employed to analyze the quantitative data. For the qualitative data content analysis was conducted.The results indicated that the most frequently reported issues by the participants were the problems related to evaluation and physical facilities followed by the ones related to planning science and math activities, organizing field trips, providing parent involvement and inclusion. Results showed that the problems related to physical facilities experienced by preschool teachers working in public kindergartens were significantly differed compared to teachers working in private preschools.