Mortgage(ipotekli konut kredisi) ve 2008 küresel krize olan etkileri
Mortgage(ipotekli konut kredisi) ve 2008 küresel krize olan etkileri
  1. Tez No: 263051
  2. Yazar: LOKMAN KANTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Geçmişten günümüze kadar dünyada birçok büyük krizler meydana gelmiştir. Son olanı 2008 Eylül'ünde başta ABD olmak üzere tüm düynyayı etkisine alan küresel krizdir. Bu çalışma ile bu krize neden olduğu düşünülen mortgage (ipotekli konut sistemi) sistemi incelenmiştir. Görülmüştür ki geçmişteki krizlerden farklı olarak bu krize hedge fonlar, finansal yapıdaki noksanlıklar değil Subprime(eşik altı) mortgage kredileri yani yüksek riskli mortgage kredileri neden olmuştur. Bu kredilerin geri ödenmememesi başta birincil piyasada krediyi veren bankaları etkilemiş daha sonra bu krediye kaynak tahsis edilmesi için menkul kıymetleştirilen ipoteklere dayalı kağıtların işlem gördüğü ikincil piyasaları etkilemiştir. Bu etki o kadar derinleşmiştirki finansal serbestleşme nedeniyle tıpkı bir domino etkisi gibi ülkeden ülkeye yayılmış ve trilyonlarca dolarlık önlem paketleri hazırlanmıştır. Bu çalışmanın yapıldığı sırada ise henüz kriz tam olarak bitmiş değil derin bir şekilde tüm piyasaları etkilemeye devam etmekte olup; istihdam sonunlarına ve buna bağlı sosyal sıkıntılara neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
From past to the present, several great economic crises have occured in the world. The recent one is the global crisis that affected a lot of countries-mainly the USA- throughout the world in September,2008. In this study, the mortgage system which is thought to be the cause of the crisis was analysed. It was seen that unlike the previous crises, not the hedge funds or the deficiencies in the financial structure but subprime mortgage loans(high-risky mortgage loans) caused the recent crisis. The unsatisfactory account of these loans affected the banks that supply loans to the primary market at first, then affected the secondary markets in which the security-backed bonds that were processed into securitization in order to supply liquidity for these loans are traded. This effect was so strong that it spreaded from one country to another showing a domino effect because of the financial liberalisation and several stimulus packages with trillion dollars coverage were prepared and processed. At the time of this study is done, the crisis is not over and it continues to affect all of the markets deeply and it causes the employment problems and the social distresses related to this.