The LGBTT and women's movements in Turkey: a comparative analysis
Türkiye'deki LGBTT ve kadın hareketleri karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 263071
  2. Yazar: ELÇİN KURBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki iki toplumsal hareket, kadın hareketi ve LGBTT hareketi karşılaştırmalı olarak ve var olan Yeni Toplumsal Hareketler teorileri çerçevesinde incelenmiştir. Her iki hareketin de Türkiye'deki tarihsel gelişimleri,kısaca özetlenir ve Türkiye'deki aktif tüm LGBTT grup ve dernekleri tanıtılırken. çalışmanın esas odak noktası LGBTT hareketidir. 17 LGBTT aktivisti ile yapılan derinlemesine görüşmelerin sonucunda, hareketin zaman içerisindeki evrimi, mevcut profili, kadın hareketinin çeşitli kollarıyla ilişkisi ve bu ilişkinin zaman içerisinde nasıl değiştiği detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Bu çalışmada hareketlerin 2000'li yıllardaki yasal reform süreçlerine katılımları da incelenmiştir. Her ne kadar LGBTT ve kadın hareketleri arasında bir takım farklar bulunsa da, her iki hareketin de devletle ilişkileri önemli bir açıklayıcı güce sahiptir. Yeni Toplumsal Hareketler teorilerinin Türkiye bağlamında bu iki hareketi açıklamakta ne denli kullanılabileceği tartışmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates two social movements in Turkey, the women?s and LGBTT movements comparatively and in the light of available NSM theories. While brief histories of both movements are presented and all active LGBTT associations and groups in Turkey are introduced in the thesis, the main focus of the study is the LGBTT movement. Based on in depth interviews with 17 LGBTT activists, the evolution of this movement is traced and its current profile as well as its relationship to different branches of the women?s movement are analysed in detail. The activities of the two movements during the legislative reforms in the 2000s are also examined. While findings of the thesis point to differences between the LGBTT and women?s movements in Turkey, the interface of both movements with the state constitute a critical explanatory factor of their trajectories. The thesis also argues that the extent to which NSM theories can be used to explain these movements in the Turkish context is limited.