The relationship between physical activity levels and time management skills among selected university students
Seçilmiş üniversite öğrencilerinin zaman yönetimi becerileri ve fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişki
- Tez No: 263072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SETTAR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı seçilmiş üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile zaman yönetimi becerileri arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve fiziksel aktivite düzeyleri ile zaman yönetimi becerilerindeki cinsiyet farklılıklarının ortaya konmasıdır. Bu çalışmanın örneklem gurubu, İstanbul'da gönüllü katılımla seçilen altı üniversitede eğitim gören 128 erkek (55,89%) ve 101 kadın (44,11%) üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (FADA) ve Zaman Yönetimi Envanteri (ZYE) kullanılmıştır.Verilerin analizinde Sosyal Bilimler İstatistiği için İstatistik paketi aracılığıyla Pearson korelasyonu, Chi-Squared Analizi ve çok yönlü Varyans Analizi (MANOVA) istatistiksel metodları kullanılmıştır.Bir haftada fiziksel aktiviteye harcanan toplam saat ile zaman planlaması arasında anlamlı pozitif, zaman harcattırıcılar arasında anlamlı negatif korelasyon bulunmuştur. Bir saatte harcanan toplam MET değerleri ve toplam MET değerleri arasından da anlamlı korelasyon bulunmuştur. Chi-squared analiz sonuçları, ?spor MET? ve ?toplam MET? değerleri söz konusu olduğunda cinsiyet farklılıklarının fiziksel aktivite düzeylerine bağımlı olduğunu göstermiştir. Çok yönlü varyans analizi sonuçları da zaman yönetiminde cinsiyetler açısından farklılıklar olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore the relationship between the physical activity levels and the time management practices of selected university students, and to identify the differences between physical activity levels and time management practices in terms of gender. The subjects of this study were 128 male (55,9%) and 101 female (44,1%) university students from six universities in Istanbul, Turkey which were selected on a volunteer basis. The Physical Activity Assessment Questionnaire (PAAQ) and the Time Management Questionnaire (TMQ) were used to gather data.The data were analyzed by employing a Statistical Package for Social Statistics. Both descriptive and inferential statistics were used to analyze the data. The level .05 of significance was selected.There was significant correlation between total hours spend in a week and time planning, and negative correlation between time wasters. There was significant correlation between total MET spend in an hour and time attitudes, between total MET intensities and time attitudes. According to Chi-squared analysis gender difference is dependent of the PA levels in terms of ?sport MET? and ?total MET? intensities. Multivariate analysis of variance (MANOVA) indicated a significant main effect. Subsequent unvaried analysis indicated differences in Time Management in terms of gender.