Perceptions of students towards English medium instruction at tertiary level: The case of a Turkish private university
Üniversite düzeyindeki öğrencilerin öğretim dilinin İngilizce olmasına karşı tutumları: Özel bir Türk üniversitesindeki durum
  1. Tez No: 263075
  2. Yazar: EVRİM ATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ENGİNARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, üniversite düzeyindeki öğrencilerin öğretim dilinin İngilizce olmasına ilişkin tutumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Veri toplamak için katılımcıların öğretim dilinin İngilizce olmasına ilişkin var olan tutumlarını araştıran bir anket ve bir yarı yapılandırılmış görüşme içeren iki araç kullanılmıştır. Anketin sonuçları SPSS 15.0 programı ile analiz edilmiştir. Bu ölçek Atılım Üniversitesinde öğretim dili İngilizce olan üç farklı fakültede öğrenim gören 233 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Veri analizi için betimsel istatistik olarak sıklık, yüzde, ortalama ve standart sapma, çıkarımsal istatistik olarak ?one sample t-test? ve ?Pearson Product Moment Correlations? kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci aracı olan yarı yapılandırılmış görüşme Atılım Üniversitesinde öğretim dili İngilizce olan üç farklı fakültede okumakta olan 10 öğrenciye uygulanmıştır. Görüşme sonuçları içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları öğretim dilinin İngilizce olmasının alan derslerinin öğrenilmesi açısından zorluklar oluşturmasına rağmen, üniversite öğrencilerinin genel olarak öğretim dilinin İngilizce olmasını destekledikleri ve bununla beraber öğrencilerin İngilizce dil becerilerinin edinilmesi açısından öğretim dilinin İngilizce olmasına ilişkin olumlu bir tutum sergilediklerini ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonuçları aynı zamanda öğrencilerin İngilizce yeterlilik düzeyleri ile öğrencilerin öğretim dilinin İngilizce olmasının alan derslerinin öğrenilmesi açıdan var olan tutumları arasında olumlu bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Aynı zamanda, öğrencilerin öğretim dilinin İngilizce olmasının alan derslerinin öğrenilmesi açıdan var olan tutumları ile akademik başarıları arasında da olumlu bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine and describe the perceptions of English-medium instruction of tertiary ?level students in a private university in Turkey. The scale which consists of a demographic inventory, a questionnaire, and a semi-structured interview were used by the researcher. The results of the questionnaire were analyzed through SPSS 15.0. This data gathering instrument was implemented on 233 students studying at three different faculties at Atılım University which offer English-medium instruction. In analyzing the data, descriptive statistics as frequency, percent, and standard deviation and inferential statistics such as one sample t-test and Pearson Product Moment Correlations were used. As the second scale of the present study, semi-structured interviews were conducted with 10 students studying at three different faculties at Atılım University which offer English-medium instruction (EMI). The results of the interviews were analyzed through content analysis. The results of the study revealed that students support EMI at tertiary level and they hold positive attitudes towards EMI in terms of the improvement of language skills in English; nevertheless, they experience some difficulties in the learning of the content delivered in English. Results also showed that there is a positive relationship between students? proficiency levels and perceptions towards EMI regarding the learning of the subject matters. Moreover, it was found that there is also a positive relationship between students? attitudes towards EMI regarding the learning of the subject matters and their academic success.