Örgütsel sessizlik örgütsel vatandaşlık davranışı ve algılanan çalışan performansı ilişkisi
Connections between organizational silence organizational citizenship behaivor and perceptive employee performance
  1. Tez No: 263113
  2. Yazar: YASİN ŞEHİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Çalışmamız, birbirine karşıt olarak değerlendirilen sessizlik ile seslilik kavramlarını yönetim bilimi çerçevesinde ele almaktadır. Bu iki kavram çalışmamızda Örgütsel Sessizlik başlığı altında incelenirken, çalışanların sessizlik ve seslilik düzeyleri olarak ifade edilen Çalışan Sessizliği ve Çalışan Sesliliği araştırmamızın ilk değişkeni olarak kabul edilmektedir. İkinci değişkenimiz ise örgütlerde ekstra rol çabaları olarak ifade edilen Örgütsel Vatandaşlık Davranışıdır. Üçüncü değişkenimiz ise Çalışan Performansıdır. Bu kapsamda Çalışan Sessizliği ve Çalışan Sesliliği ile Örgütsel Vatandaşlık Davranışının Çalışan Performansı üzerindeki münferit ve ortak etkileri araştırılmıştır. Bu maksatla öncelikle Örgütsel Sessizlik başlığı altında; Çalışan Sessizliği ve Çalışan Sesliliği ile alt boyutları, Örgütsel Vatandaşlık Davranışı ile alt boyutları ve Çalışan Performansı geçmiş çalışmalara dayanarak açıklanmıştır. Sonrasında ise, Çalışan Sessizliği ve Çalışan Sesliliği, Örgütsel Vatandaşlık Davranışı ve Çalışan Performansı arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir.Bu çalışma için bir araştırma modeli ve buna bağlı hipotezler geliştirilmiştir. Bu araştırma modeli, çalışan sessizliği ve çalışan sesliliğinin 3'er boyutu, Örgütsel Vatandaşlık davranışının 5 boyutu ve çalışan performansı faktörlerinden oluşmuştur. Ardından işletme literatüründe eksikliği bulunan çalışan sessizliği ve çalışan sesliliğinin toplam 6 boyutunu içeren bir araştırma ölçeği geliştirilmiştir. 1323 işletme çalışanından elde edilen verilerle ölçeğin geçerliği ve güvenilirliği doğrulayıcı faktör analizi prosedürleri ile test edilmiştir. Son olarak hipotezleri test etmek için regresyon metodu kullanılmıştır.Bu çalışmanın sonucu olarak, örgütsel sessizliğin çalışan performansı üzerine anlamlı etkileri olduğu ve örgütsel vatandaşlık davranışının performans üzerindeki etkisini oynadığı ara değişken rolüyle şekillendirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When our research handle silence and voice concepts which are commonly considered as contrary in the framework of management science. While these two concepts examined by means of Organizational Silence title, we have accepted Employee Silence and Employee Voice as first variables. Second variable is Organizational Citizenship Behaivor which is expressed as ?extra rol effort? in organizations. Third variable is Employee Performance . In this context mutual and seperate effects of Employee Voice, Employee Silence and Organizational Citizenship Behaivor on Employee Performance has been reserached. For this purpose, firstly, Employee Silence, Employee Voice, Organizational Citizenship Behaivor and their subdimendions under the subject of Organizational Silence has been explained on the basis of past academical works. Afterwards connections between Employee Voice, Employee Performance, Employee Silence and Organizational Citizenship Behaivor were analysed.A research model and hypotheses related to the model has been developed. The research model constitutes from Organizational Citizenship Behaivor?s five dimensions ad Employee Voice?s and Employee Silence?s three dimensions and Employee Performance factors. Afterward a research scale which is a lack of Business literature and that contains Employee Silence?s and Employee Voice?s six dimensions and has been developed. Reliability and validity of scale was tested in the context of datas which were derived from 1323 establishment employee. by confirmatory factor analysis procedures. Finally the regression method were used to test hypotheses.In a consequence of this reserach Organizational Silence effects on Employee Performance considered significant and it were determined that Organizational Citizenship Behavior effects on Employee Performance has designated by Organizational Citizenship Behaivor?s mediator effect role.