Türkiye ulusal entelektüel sermaye endeksi
Turkey?s national intellectual capital index
- Tez No: 263114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ülkelerin refahı, artık klasik üretim faktörlerinin varlığından çok, üretim faktörlerinin, düzenli hızlı ve verimli kullanımına bağlıdır. Üretim faktörlerinin verimli kullanımı, sosyal ve ekonomik alanlarda belirli bir gelişim ve birikimi zorunlu kılmaktadır. Entelektüel birikim olarak tanımlayabileceğimiz bu yapı, eğitim, teknoloji iletişim, enformasyon ve benzeri ülkenin sosyal ve ekonomik altyapısının, bir bütün olarak ifade edilmesidir.Ulusal düzeyde entelektüel sermayenin ölçümü, entelektüel birikim yönünden önem taşıyan, ekonomik ve sosyal göstergelerin anlamlı ve anlaşılır bir sonuç elde edilebilecek şekilde kombinasyonu ile mümkündür.Bu çalışmada Türkiye'nin ulusal entelektüel sermaye değerini belirleyebilmek için, ulusal entelektüel sermaye bileşenleri, entelektüel sermaye ölçümünde kullanılan, Skandia pusulası modelinde öngörülen, ulusal insan sermayesi, ulusal pazar sermayesi, ulusal yenileme sermayesi ve ulusal süreç sermayesi, şeklinde ele alınmıştır. Her bir bileşen için tarama yöntemiyle elde edilen ekonomik ve sosyal veriler, bileşen göstergesi olarak değerlendirilmiştir.Kullanılan göstergelerin bileşenler içindeki önemini ve bileşenlerin ulusal entelektüel sermaye değeri içindeki önemini belirleyebilmek için, 5'li likert tipi ölçeği içeren anket uygulanmıştır. Anket sonuçlarından elde edilen veriler, Analitik Hiyerarşi Yöntemiyle değerlendirilerek gösterge ve bileşenlerin ağırlık oranları belirlenmiştir.Elde edilen ağırlık oranları ile ekonomik ve sosyal gösterge oranları kullanılarak, Türkiye'nin, ulusal insan sermayesi endeksi, ulusal pazar sermayesi endeksi, ulusal yenileme sermayesi endeksi, ulusal süreç sermayesi endeksi ve bu endekslerin bileşimiyle, ulusal entelektüel sermaye endeksi hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
Welfare of states more depend on using product factors? regular, rapid and efficient than existence of classical production factors. Usage of product factors? in efficient way necessitates a determined improvement and deposit in social and economic fields. This situation which we can describe as an intellectual deposit is to express as a whole education, technology, communication, information, and similar countries? social and economic substructure.Measuring of intellectual capital in national level is possible in a way that intellectual deposit to carry weight economic and social indicators significant and understanding can be get result combination.Able to determine Turkey?s national intellectual capital value, in this study national intellectual capital components, national human capital which used to measure intellectual capital and foresee in model of Scandia compass has been handled as a national market capital, national renewal capital, national process capital. For each component, economic and social data which acquired by scanning method has been appraised as a component indicator.In order to determine importance of used indicators in components and importance of components in national intellectual equity, a survey including quintet likert scale has been applied. Data which acquired from survey results have appraised by Method of Analytical Hierarchy Process and share rates of indicators and components has been determined.By using provided share rates and economic-social indicator rates, Turkeys? national human capital index, national market capital index, national renewal capital index, national process capital index and by join of these indexes, national intellectual capital index has been calculated.