Lider gücünün iş tatmini üzerine etkisi
The effects of leader power on job satisfaction
- Tez No: 263112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, çeşitli işletmelerde görev yapan çalışanların bakış açısıyla, liderin güç kaynaklarının çalışanın iş tatmini üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Veriler, otuz dokuz soruluk bir anket çalışmasıyla elde edilmiştir. Ankete 234 firma çalışanı katılmış ve sonuçlar liderin karizmatik gücünün, ödüllendirme gücünün, uzman gücünün, zorlayıcı gücünün ve yasal gücünün iş tatmini üzerindeki etkisini ortaya koymak maksadıyla analiz edilmiştir.Yapılan analizler sonucunda, uygulamanın gerçekleştirildiği işletmelerde liderin karizmatik gücünün ve uzman gücünün iş tatmini üzerinde etkisi olmadığı görülmüştür fakat liderin ödüllendirme gücünün ve yasal gücünün iş tatmini üzerinde olumlu etkisi olduğu ve liderin zorlayıcı gücünün iş tatmini üzerinde olumsuz etkisi olduğu görülmüştür. İş tatmini üzerindeki en etkili gücün liderin ödüllendirici gücü olduğu saptanmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Liderlik, Lider Gücü, İş Tatmini
Özet (Çeviri)
In this study, with employees? perspective who work in various business enterprise, the effect of leader?s power source on employee job satisfaction was investigated. Data were obtained with a thirty-nine questions survey. 234 employees participated to the questionnaire and results were analyzed to reveal the impact of the leaders deferent power, reward power, expert power, legitimate power and coercive power on job satisfaction .As a result of the analysis, in the enterprises which the application was carried out, there was seen that the leader?s referent power and expert power has no effect on job satisfaction but leader?s reward power and legitimate power was positively effected on job satisfaction and leader?s coercive power was negatively effected on job satisfaction. The most effective power on job satisfaction is was found that the reward power .KEYWORDS: Leadership, Leader Power, Job Satisfaction