Markalaşmanın katma değer etkisi ve ülkelerin markalaşma becerisi çerçevesinde Türkiyenin rolü
The added value affect of branding and the role of Turkey in the scale of branding talent of countries
  1. Tez No: 263127
  2. Yazar: HİLAL ÖZDEN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde işletmelerin yoğun rekabet ortamında rakiplerinden farklılaşması ve tüketicinin zihninde yer alması markalaşma ile mümkün olmaktadır. Marka, tüketicilerin ilgisini çekmek ve satın almaya teşvik etmek için en önemli faktördür. Hedef kitlesine mesajını doğru bir şekilde iletmesi yoluyla marka imajı geliştirmek ve markaya bağlılık yaratmak ülkelerin ve o ülkelere bağlı işletmelerin temel amacı haline gelmiştir. Ülkelerin en önemli varlıklarından biri de, sahip oldukları marka değeridir. Birçok ülke yeni ürün ve/veya hizmetlerinde bu değerden yararlanmakta ve marka yaymada kullanmaktadır. Son yıllarda tüm sektörlerde, mal ve hizmet pazarlamasında sürekliliğin sağlanmasında etkili olan markalaşma, marka kimliği ve marka kültürü yaratma önemli olgular olmaktadır. Büyük bir hızla değişen ve artan rekabet koşulları içinde faaliyet gösteren ülkeler, ürün farklılaşmasını sağlayamadıklarında ürünlere kimlik kazandırarak pazarlama faaliyetlerinde bulunmalıdır. Bu çalışmanın temel amacı, ülkelerin markalaşma becerileri ve stratejilerine yönelik incelemelerde bulunmak ve bu çerçevede de Türkiye'nin rolünün önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today?s competitive world, it is possible firms being different than others and taking place in consumer?s mind with branding. The brand is the most important factor to attract consumer and encourage him today. To create loyalty to brand and development of brand image via sending correct message to target group has been basic aim of the countries and their related firms. One of the most significant assets of countries is the brand equity that they possess. Many countries use it in their new products and services. During the recent years, brand, brand identity and brand culture have been important issues in facilitating permanent product and service marketing in all sector. When the countries are not able to differentiate their products, in a rapidly changing and increasingly competitive market environment they should concentrate their marketing efforts on creating an identity for their products. The aim of this study is to investigate of the countries? branding ability and strategy and in this case, to emphasize importance of Turkey?s act.