Dış ticarette çevre etkisi ve bölgesel ekonomik liderlik sürecinde Türkiye'nin izlemesi gereken stratejiler
Foreign trade effect of neighboring countries and the strategies that Turkey must follow in the regional economic leadership process
- Tez No: 263126
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM ALKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Küreselleşen dünyada güç dengeleri sürekli olarak değişmekte ve yeniden şekillenmektedir. Güç savaşında söz sahibi olabilmek için ekonomi, askeri ve siyasi gücü eş zamanlı ve eş ölçüde bir araya getirmek gerekmektedir. Türkiye'nin bölgesinde lider olabilmesi için üzerinde bulunduğu jeo-stratejik konumu da değerlendirerek ekonomik, siyasi ve askeri gücünü kuvvetlendirmesi kaçınılmazdır.Türkiye'nin bölgedeki öneminin artması için daha aktif ekonomi, siyasi ve diplomatik politikalar uygulaması ve daha fazla risk alması gerekmektedir. Bölgesel ticari ve ekonomik işbirlikleri yoluyla ikili ve çoklu politikalarla dış ticaret hacminin artırılması konusunda emin adımlar atmalıdır.Bu çalışmada, Türkiye'nin bölgesel ekonomik lider olabilmesi için öncelikle bölgesindeki egemenlik sorununu çözebilmesi, (sınırları tanıma ve ortak doğal kaynakların paylaşımı konusunda uzlaşılması) barış ve istikrarın hâkim olacağı ortam içinde çevre ülkelere ayrı ayrı izlenecek uzun vadeli politikalarla ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesinin mümkün olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s global world, the balance of power is changed and reshaped consistently. It is essential to synchronize economic power, military power and political power equally. It is essential for Turkey to strengthen these powers if it is to gain a leading role in the region.In order to increase its signifiance in the region, turkey needs to take more risks and follow more vigorous economic and diplomatic strategies. It also should take decisive steps to widen its commerce capacity by means of economic and political cooperations.In this study, it is argued that turkey's becoming an economically leading country in the region relies on its solving the issue domination. It is also argued that in a peaceful and stable region where the national borders and natural sources are agreed on by all countries of the region, the progress of economic relationship would be possible by following long-term policies with each of the neighbouring countries.