Akdeniz'de Türk deniz ticareti
Turkish maritime trade in mediterranean
  1. Tez No: 263128
  2. Yazar: MEHMET SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİM KEMAL ÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Ekonomi, Marine, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Akdeniz yüzyıllarca medeniyetlerin ve ulusların deniz ticaretlerini geliştirmelerine ve pek çok açıdan birbirleriyle etkileşimde bulunmalarına olanak sağlayan ve üç kıtayı birbirine su ile bağlayan bir iç denizdir. Küreselleşmenin hızla arttığı, dünya ticaret hacminin de buna paralel olarak arttığı günümüzde Akdeniz'de deniz ticareti diğer Akdeniz ülkeleri için olduğu kadar Türkiye Cumhuriyeti için de ticaretinin çok önemli bir parçasıdır. Bu çalışmada Türk deniz ticareti tarihi Akdeniz'de deniz ticaretinin geçirdiği tarihsel süreç bağlamında incelenecek ve bugün Türkiye'nin deniz ticaretinin temel sorunları ele alınarak bu sorunlara alternatif çözüm politikaları önerilecektir.
Özet (Çeviri)
Mediterranean Sea has been a very cruicial internal sea that allows civilizations and nations to interact each other and develop their maritime trade by connecting three continents through water for centuries. Today in which increasing world trade volume is being experienced as a result of rapidly increasing globalization, the trade in Mediterranean via sea is also crucial for Turkey in its trade volume as it is for other Medirranean countries. In this paper, the history of Turkish marime trade will be examined in the context of historical process of maritime trade in Mediterranean Sea and the basic problems of maritime trade of Turkey currently will be discussed. In the final part, alternative solution policies will be introduced to those problems.