Tarihsel süreç içerisinde seramik çanlar
Ceramic bells throughout history
- Tez No: 263131
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEMALETTİN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tarihsel Süreç İçerisinde Görsel Boyutuyla Seramik Çanlar başlıklı bu tez; çanların tarihi üzerine kapsamlı bir araştırmayı içerir. İlk bölümde çan tanımlanmakta, eski çağlardan günümüze çanların tarihçesine değinilmektedir. İnsanlığın yüzyıllar boyu süren gelişimine tanıklık eden çanın nasıl bir değişim ve gelişimden geçtiği örneklerle aktarılmaktadır.İkinci bölümde çanların nitelikleri hem kültürel hem de malzeme bakımından incelenmiştir. Birçok coğrafyada çanların sembolleştiği görülmüştür. Buradan hareketle, tarihsel süreç boyunca çanların taşıdığı kültürel anlamlar ve kullanım alanları irdelenerek çanların önemi vurgulanmıştır.Üçüncü bölümde ise, seramik sanatının tarihsel gelişimi kısaca incelenerek seramik çanlar araştırılmaktadır. Bulunan örneklerin detaylı incelemesinin ardından, araştırma günümüz seramik çanları üzerine yoğunlaşmaktadır. Akustik ve estetik değer taşıyan çanlara seramik sanatçıları tarafından getirilen yorumlar, biçimsel kaygıların yanında sanat nesnesine dönüşen çana yüklenen kavramsal anlamlar aktarılmıştır. Aynı zamanda seri üretim objesi olarak da karşılaşılan çanın üretimdeki yerine değinilmiştir.Araştırma, çanın temel biçiminin dekoratif ve soyutlamacı bir yaklaşımla form ve yüzeylerde uygulanmasıyla tamamlanmıştır. Akustik özellikler taşıyan çanın estetik değeri özgün formlarda araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research titled ?Ceramic Bells Throughout History? contains a comprehensive exploration of bell history. In the first chapter, bell is defined and a brief history of bell is given. The bell described with examples about century long development and change of humankind.In second chapter bells are examined by both cultural characteristics and material quality. In many societies it is observed that bells have become symbols. Taking this process into considiration, significance of the bells are highlighted by examining cultural meanings and application areas.In the third chapter, ceramic bells are being investigated by briefly examining the historical development of ceramic art. The research focuses on contemporary ceramic bells as a result of detailed analysis of the research samples. Interpretations by ceramic artists for the bells (those carry an acoustic and aesthetic values) concerns into art objects loaded into the conceptual meaning of them has been transferred. At the same time as the mass production of objects encountered in production instead of the bell have been mentioned.The research has been completed by the design variations of the bell with the decorative and abstract approach to forms and surfaces. Aesthetic value of acoustic featuring bells were investigated on unique forms.