Seramik yüzey – mekan ilişkisi ve bir duvar uygulaması
Ceramic surface - space relationship and a wall application
- Tez No: 635319
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ M. CANDAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Mimaride seramik kullanımı eski çağlardan beri uygulanan bir yöntemdir. Tarihsel süreç içerisinde iç ve dış mekânda seramik sürekli kullanılmış, bu yöntem, döneminin kültürünü, duygularını, düşüncelerini, eğitim düzeyini, siyasetini aktarmaya aracı olurken, aynı zamanda dönem insanının gündelik yaşantısına dair önemli bilgiler edinmemizi sağlayan bir iletişim dili olma özelliğini korumuştur. Günümüzde de“Seramik Duvar Panoları”, çağdaş mimaride pek çok kamusal ve özel mekânda izleyicisiyle buluşmaktadır. Seramik duvar panoları yapılış amacı; temelinde ihtiyaca dönük işlevlere hizmet için değil, görsel olarak yeni bir anlatım dili oluşturmak ve mekana estetik açıdan değer katmaktır.“Seramik Yüzey – Mekan İlişkisi ve Bir Duvar Uygulaması”isimli bu tez çalışmasında seramik sanatı, mekân ve izleyici kavramıyla birlikte incelenip mimari açıdan ele alınmıştır. Çalışma bir seramik duvar panosu uygulama raporu olarak hazırlanmıştır. Rapor iki bölümden meydana gelmektedir.“Mimaride Seramik”adı verilen birinci bölümde; Mekân, yüzey, sanat eseri ve izleyici ilişkisine yer verilerek, teorik altyapı irdelenmiştir. İkinci bölümde ise“Uygulama Örneği”başlığı adı altında seramik duvar panosu çalışmasının“Yol Haritası”anlatılmıştır. Bu uygulamalar ışığında anlatım ve örneklendirmeler yapılarak artistik seramik duvar panosu yapım aşamaları verilmiş ve uygulama süreci anlatılmıştır. Araştırma sonucunda yapılan uygulama; Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji Servisine kalıcı olarak monte edilmiştir. Kültürel kimliği belirlemede etkin olan sanatımızı, özgün bir anlatım diliyle geçmişe ve geleceğe göndermeler yaparak, kültürel değişim ve tasarımın üretim sürecinde hem geleneksele bağlı kalarak hem de çağdaş bir bakış açısı getirilerek izleyicinin beğenisine sunulmuştur. Çalışma anlatılıp, görsellerle desteklenerek çalışma süreci daha sonraki araştırmacılara örnek olması açısından ayrıntılı bir şekilde paylaşılmıştır. Seramik duvar panosu yeni mekanında izleyiciyle buluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The use of ceramics in architecture is a method applied since time immemorial. Throughout history, in interior and exterior spaces, people have constantly used ceramics, and this method has been used as a means of communicating the culture, emotions, thoughts, education level and politics of the era, while at the same time it has maintained its feature of being a communication language that conveys important information about the daily life of the people of the period. Also todey,“Ceramic Wall Panels”meet its spectators in countless open and private spaces in modern architecture. The reason for the creation of Ceramic Wall Panels is to create a new narrative language visually, not to serve the needs-based functions, and adding value to the place aesthetically. In this work titled“Surface-Space Relations and Application of a Ceramic Wall Board,”ceramic art examined together with the concept of space and spectators, and discussed in terms of architecture. Research is in the form of a report of a ceramic wall panel application. The report consists of two parts. In the first section called“Ceramic in Architecture,”the theoretical framework generated by including space, surface, artwork, and spectators' relations. In the succeeding part,“the Road Map”of the Ceramic Wall Board study was explained under the title“Application Example.”In the light of these applications, narrations and exemplifications made and Artistic Ceramic Wall Panel construction stages provided, and the application process was clarified. As a result of the research. Erciyes University Medical Faculty is permanently installed in Orthopedies and Traumatology Service. Our art, which is effective in determining the cultural identity, has been presented to the audience taste with an original expression language by making references to the past and the future, and by adhering to traditional and bringing a contemporary perspective in the process of cultural change and the production of design. The research was explained and supported with visuals, and the working process was shared in detail in order to be an example for the later researchers. Ceramic wall panel met its audience in its new space.