Incidental focus on form and two different types of reconstruction tasks
Rastlantısal yapı odaklılık ve iki farklı yeniden yapılandırma aktivitesi
  1. Tez No: 263135
  2. Yazar: DERYA KORUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma alanda yapılan önceki çalışmalara dayalı olarak, iki farklı yapı odaklı aktivitenin İngilizce yabancı dil öğrencilerinin dil üretimine etkisini araştırmayı amaçlamıştır. ?Yapıya odaklanma? ilk olarak Long (1991; in Long, 2000) tarafından, anlama dayalı eğitim yapılan ortamlarda, öğrencilerin dikkatinin dilsel öğelere odaklamasını açıklamak için ortaya atılmıştır. ?Yapıya odaklanma? nın uygulaması ile ilgili olarak Swain (1998) metin ve anlam arasındaki ilişkiyi sürdürerek örencilerin dikkatini çeşitli dil öğelerine odaklayan işbirliği içinde üretim aktivitelerini önermiştir. Bu aktivitelrin en çok kullanılanları öğrencilerin kendilerine verilen içerik kelimelerini kullanarak kısa bir metni işbirliğiyle yeniden oluşturdukları ?metin yeniden yapılandırma? aktivitesi (Storch, 1998, 2001a, 2001b, 2002, 2008) ve öğretmenin sesli olarak okuduğu metni, aldıkları notlardan yaralanarak işbirliği içinde yeniden yazdıkları ?dikte? (Kowal and Swain, 1994; Swain, 1998; Swain and Lapkin, 2000-2001) aktiviteleridir.Bu çalışma da iki tip yapı odaklı aktivitenin ( dikte aktivitesi ve metin yeniden yapılandırma aktivitesi) öğrencilerin dil öğelerine odaklanmasını teşvik etmedeki etkisi karşılaştırılmıştır. Çalışmaya toplam 20 anadolu lisesi dil bölümü son sınıf öğrencisi katılmıştır. Öğrenciler aktiviteleri ikişerli gruplar halinde (her aktivite için 5 grup öğrenci) tamamlamış ve konuşmaları ses kayıt cihazları kullanılarak kaydedilmiştir. Konuşmaların transkriptleri ?farlı dilsel öğeler? halinde kodlanmıştır. İki aktivitenin tamamlanması sırasında ortaya çıkan dikkatin miktarını, türünü ve doğasını (etkileşimli ya da etkileşimsiz) incelemek için öğrencilerin her iki aktviteyi tamamlarken ürettikleri ?dil ile ilgili öğeler?in sayısı, türü ve doğası analiz edilmişitr. Ayrıca tamamlanan aktiviteler dil ile ilgili verilen kararların doğruluğu ya da yanlışlığı açısından da incelenmiştir. Bulgular her iki aktivitenin de öğrencinin dikkatini dil öğelerine odaklama açısından etkili olduğunu ortaya koymuştur. Öğrenciler kendi metinlerini oluştururken farklı; anlama dayalı, dilbilgisine dayalı, ve yazımsal, öğelere odaklanmışlardır. Ama, iki aktivitenin de tamamlanması sırasında, diğer iki kategoriye (anlama dayalı ve yazımsal) kıyasla dilbilgisine dayalı öğeler öğrencilerin dikkatini daha çok çekmiştir. Son olarak, her iki aktivitenin de öğrencilerin anlam ya da dil bilgisi üzerine tartışmalarını teşvik etmede etkili olduğu ve tartışmalarının sonunda karşılaştıkları dilsel problemleri büyük oranda doğru olarak çözebildikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study derived from the growing body of descriptive research investigating two different types of focus on form tasks requiring the learners to produce output collaboratively. Focus-on-form was firstly introduced by Long (1991; in Long, 2000) as a way to draw learners? attention to linguistic features within primarily meaningful contexts. Concerning the application of focus on form, Swain (1998) suggested collaborative output tasks to fix learners? attention on form by holding overall text-meaning constant. Typical of these tasks are text reconstruction task (Storch, 1998, 2001a, 2001b, 2002, 2008) in which learners collaboratively reconstruct short written texts by using content words given to them and dictogloss task (Kowal and Swain, 1994; Swain, 1998; Swain and Lapkin, 2000-2001) during which the students reconstruct the text the teacher read aloud.The study aimed to compare the effectiveness of two types of collaborative output tasks (dictogloss task and text reconstruction task) on promoting the students? attention to form. The participants were 20 Turkish EFL students in a foreign language class in Eskişehir, Salih Zeki Anatolian High school. The students completed the tasks in pairs (5 pairs in each task group) and their talk was audio-recorded. The transcriptions were coded as language related episodes (LREs). The number, types and the nature (interactive or noninteractive) of LREs the students produced while completing the tasks were analyzed to compare the amount, type and the nature of attention the two tasks generated. The completed tasks were also examined for the accuracy of the linguistic choices reached. The findings revealed that both tasks were effective in promoting the student?s attention to from. While reconstructing the texts, two groups of students paid attention to a variety of grammar-based, meaning-based and orthographic items. However, in both tasks, grammar based episodes took the learners attention more compared to other two categories; meaning based and orthographic episodes did. Lastly, both tasks were found to be effective in facilitating the students? discussion on both form and meaning, and at the end of their discussion, the pairs could correctly resolve a high proportion of the linguistic problems they encountered.