Avrupa Birliği Uyum Sürecinde JAA/EASA Havaaracı Bakım Sisteminin İncelenmesi ve Türkiye'deki uygulamaların araştırılması
Analysis of JAA/EASA Aircraft Maintenance System in the European Union Harmonisation Process and investigation of implementation in Turkey
- Tez No: 263157
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, Uluslararası İlişkiler, Civil Aviation, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Türkiye Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliğine müracaat ettiği 1959 yılından beri AB ölçütlerine uyum için ekonomik ve sosyal alanda zorlu bir uğraş içindedir. Türkiye'nin en önemli amaçları ekonomik ve sosyal alanda gelişme kat etmek, AB tam üyeliğinden sonra serbest dolaşım hakkını elde etmektir.Türkiye, AB tam üyeliği için AB'nin havacılık ölçütlerine uymak zorundadır. Havacılıkta emniyeti etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi havaaracı bakımıdır. Türkiye AB'nin havaaracı bakım sistemi ölçütlerini uygulamazsa AB tam üyeliği mümkün olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey has endeavoured to be member of European Union (EU) for the harmonisation of EU criteria in the economical and social area since 1959 that applied to membership of EU. The most important purposes of Turkey are to improve in the economical and social area, to be able to qualify for free circulation rights after getting EU full membership.Turkey must comply with aviation criteria of EU for full membership. Aircraft maintenance is one of the most important factors affecting aviation safety. EU full membership will not be reached unless Turkey complies with aircraft maintenance criteria of EU.