Türkiye için döviz kuru rejimi tercihi
Exchange rate regime choice for Turkey
- Tez No: 263165
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ülkelerin uyguladıkları döviz kuru rejimi, kısa ve orta vadede ekonomik istikrar ve büyüme üzerinde etkili olabilmektedir. Bu nedenle en uygun döviz kuru rejiminin belirlenmesi, ülkelerin makroekonomik hedefleri açısından büyük önem taşımaktadır. Döviz kuru rejiminin ekonomi üzerindeki bu etkileri nedeniyle, döviz kuru rejimi tercihi birçok çalışmaya konu olmuş ve bu konuda birçok görüş ortaya atılmıştır. Döviz kuru rejimi tercihine yönelik görüşlere göre, ülkelerin en uygun kur rejimin belirlenirken, her ekonominin kendine has özellikleri dikkate alınmalıdır. Döviz kuru rejimi tercihini etkileyen faktörler arasında, ekonominin dışa açıklık derecesi, finansal piyasalarının gelişmişlik derecesi, ekonomide yaşanan dolarizasyon süreci, ekonominin şoklara karşı kırılganlığı, ülke vatandaşlarının enflasyon hassasiyeti ve döviz kuru geçiş etkisinin boyutu gibi faktörler ön plana çıkmaktadır.Uzun yıllar yüksek enflasyon oranları ile karşı karşıya kalan Türkiye' de ise halkın enflasyona olan hassasiyeti ve dolayısıyla enflasyonla mücadele, uygulanacak ekonomi politikaları ve döviz kuru rejimi tercihi açısından ön plana çıkan faktörlerdir. Bu nedenle, döviz kurundaki değişimlerin ithalat fiyatlarına ve yurtiçi fiyatlara yansımasını ifade eden döviz kuru geçiş etkisinin hesaplanması, optimum döviz kuru rejiminin belirlenmesinde önemli bir kriter olarak görülmektedir. Zira döviz kuru geçiş etkisi katsayısının yüksek olduğu ülkelerde kura dayalı istikrar programları başarılı sonuçlar verecektir. Diğer taraftan geçiş etkisi katsayısının küçük olduğu ülkelerde ise dalgalı kur rejimi uygulaması uygun olacaktır.Bu çalışmanın amacı ise, uzun yıllar boyunca enflasyonla mücadele programları uygulayan Türkiye için en uygun döviz kuru rejimi tercihini döviz kuru geçiş etkisi kavramı çerçevesinde incelemektir. Bu nedenle, uygulamada Türkiye'de Döviz kuru geçiş etkisi Vector Error Correction Modeli aracılığıyla, 2003 Ocak ? 2009 Aralık dönemi için, tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The exchange rate regimes can influence the economic stability and economic growth in the short term and the midterm. Therefore it is crucial to determine the most appropriate exchange rate regime for the macroeconomic targets of countries. According to dictum devoted to exchange rate regime choice, in determining the most appropriate exchange rate regimes for the countries, the characteristics of each economy should be taken into consideration. Among the factors affecting the choice of exchange rate regimes, factors such as; degree of openness of the economy, the degree of development of financial markets, the extend of dollarization, the vulnerability to shocks, inflation sensitivity of the citizens of the country and the extent of exchange rate pass through become prominent.Turkey has faced high inflation rates and implemented disinflation programs for many years. Thus in Turkey, the inflation sensitivity and struggling against inflation, become prominent for the implemented economic policies and the choice of exchange rate regimes. Therefore calculation of the exchange rate pass through, that expresses the reflectivity of the exchange rate changes to import prices and domestic prices, is seen as an important criterion to determine the optimal exchange rate regime. Because in countries with a high pass through coefficient, the stabilization programs based on exchange rates will give succsefull results. On the other hand, floating exchange rate regimes will be appropriate in countries with a low pass through coefficient.The purpose of this study is to examine the most appropriate Exchange rate regime for Tukey, in the framework of exchange rate pass through. Therefore, in this study the exchange rate pass through effect is analyzed through a vector error correction model from January 2003 to December 2009.