Üniversite öğrencilerinin ders dışı etkinlikler konusundaki yaklaşımları
Universty students? aproaches towards extracurricular activities
- Tez No: 263178
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ÜNLÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
 - Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
Gençlerin 21. yüzyıldaki yaşamasal hazır bulunuşlukları için müfredat dışında, mezuniyet sonrası da devam edecek, öğrenme alışkanlıkları kazanmalarının gereği, eğitim kurumlarının göz ardı edemeyeceği bir gerçektir. Bu amaca en iyi hizmet edecek bilindik uygulama ?Ders Dışı Öğrenci Etkinlikleri? dir.Bu çalışmada Ders Dışı Öğrenci Etkinlikleri; yönetim, organizasyon, yönlendirme ve karar alma süreçlerinde, kaynağını öğrenciden alan ?öğrenci kulüpleri? ve ?bağımsız öğrenci etkinlikleri? boyutunda ele alınmıştır. Amaç; Ders Dışı Öğrenci Etkinlikler kapsamındaki ?kulüp? ve ?bağımsız öğrenci etkinliklerine? katılan / katılmayan öğrencilerin yaklaşımlarını, yönelimlerini, tercihlerini, katılım amaçlarını ve algılarını şekillendiren unsurları belirleyerek, bu unsurların farklı değişkenlere göre nasıl şekillendiğinin incelenmesidir.Bu tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde değişimin getirdiği yeni rekabet, iş gücü, eğitim ve öğrenme ihtiyaçlarının karşılanmasında Ders Dışı Etkinliklerin etkisi üzerinde durulmuştur. Konuyla ilgili yapılan araştırmalardaki ergenlik dönemi, kariyer, akademik başarı, sosyal kabul edilirlik başta olmak üzere birçok kazanımla ilgili bulgulara yer verilmiştir.Araştırmanın ikinci bölümünde, bir Vakıf Üniversitesinin öğrencileri üzerinde odaklanan araştırma bulunmaktadır. Elde edilen sonuçların benzer süreçlerin etkinliğinin iyileştirilmesi için veri oluşturulması sağlanmıştır.Elde edilecek sonuçlar Ders Dışı Öğrenci Etkinliklerine, öğrenci katılımını artıracak iletişim süreçlerinin planlanması, süreç dâhilindeki iyileştirme faaliyetlerini belirlenmesi ve yeni araştırmalara yön verecek nitel ve nicel veriler oluşturulmasına olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Educational institutions cannot avoid recognizing the importance of activities and habits that are not part of a curriculum to better prepare students to the life after graduation. Extracurricular activities enable students to have an easier adaptation after graduation.In this study, extracurricular activities considered as activities in ?student clubs? and independent student activities that are supported by student resources in management, guidance, and decision making processes. The purpose of the study was to explore factors that affect students? approaches towards, preferences, and perceptions about extracurricular activities.In the first part of the study, the effects of extracurricular activities on business competition, labor force, and education are reviewed. Previous research findings on issues like career development, academic achievement, and social acceptance are discussed.In the second part, the research conducted at a private university, Sabanci University, is reported. The findings can shed light onto policy and efforts to improve future practices. Implications for future research are also argued.