Çorum'da tekke tarzı şiir gelenekleri ve temsilcileri
Dervish style poem traditions and representatives in Çorum
- Tez No: 263201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM DURBİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 412
Özet
Tekke Edebiyatı'nın gelişim sahası içinde yer alan Çorum ili ve çevresi bu edebiyatın bir gelenek oluşturması için verimli bir ortam hazırlamıştır. Tarihî, coğrafî, siyasî ve kültürel olarak tekke- tarikat sisteminin oluşması ve bir edebiyat geleneğinin yapılandırılması bakımından Çorum ili uygun bir ortama sahiptir. Çorum ili özellikle Alevî ve Bektaşî anlayışa sahip sanatçıların yoğunlukta olduğu bir merkez konumundadır. Tezimizde Tekke tarzı şiir geleneklerinin sistematik olarak Çorum ilindeki kökeni, oluşum aşamaları, ortamları, gelenekleri, kullanılan nazım biçim ve türleri yanında temsilcileri ve bu tarzda verdikleri ürünleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Corum province and around where is in the development area of dervish literature has prepared an efficient environment for this literature to create a tradition. Corum province has a suitable place in respect to configuring a literary tradition and forming a lodge - tariqah system in historical, geographical, political and cultural areas. Corum is a centre that artists especially belong to Alaouite and Bektashi concept are common. Its traditions are tried to be understood via the works of artists who perform art in various lodges, charitable funds and Cem Houses and it is evaluated in a system.In our thesis, systematically, origin of dervish style poem traditions in Corum, ranks of formation, its environment, traditions, verse forms and types, its representatives and works they perform are studied.