İslam Hukuk Usulünde kıyas-ı şebeh ve bir hüküm çıkarma yöntemi olarak değeri
The legitimacy of analogy of similarity from the viewpoint of Islamic Law Methodology
  1. Tez No: 263203
  2. Yazar: ÖMER HAKAN KISIKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. YUNUS APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İslam hukukunda ana hüküm kaynakları Kur'an-ı Kerim ve Peygamberin söz ve davranışlarıdır. Müslümanlar Peygamber zamanından bu yana bu iki kaynağı yeni sorunlar ve bunların çözülmesi için farklı yöntemler kullanarak yorumlamıştır. Bu yöntemlerden birisi de kıyastır. Bu çalışmada, kıyas çeşitlerinden birisi olan kıyas-ı şebeh konusu incelenmiştir.Kıyas-ı şebeh, mezheplerin çoğu tarafından geçerli kabul edilen bir yöntemdir. Onlar, Kanun koyucu olan Yüce Allah'ın bazı ibadetlere ön şart koştuğu kimi emirlerin, benzeyen başka ibadetlerde de geçerli olduğunu iddia ederler. Dolayısıyla kutsal kitapta veya peygamberin sözlerinde geçmese bile o olayın da benzeriyle aynı hükmü alması gerektiğini düşünürler. Örneğin kutsal metinlerde ramazan ayı orucu için geceden niyet edilmesi gerektiğine dair bir şey yoktur. Ancak Kur'anda kefaret için tutulmak istenen oruca niyet şart koşulmuştur. Öyleyse Ramazan orucunda da niyet şart olmalıdır derler.Hanefi mezhebi ise kıyas-ı şebehi geçerli kabul etmez. İbadetler ve Tanrı tarafından belirlenen cezalarda mantık yürütülemeyeceğini düşünürler. İbadetler sadece Tanrının emirleridir. Bu sebeple Hanefiler, insan ilişkilerinde sık kullandıkları kıyasın ibadetlerde geçerli olmadığını ifade ederler.Her iki görüş taraftarları da kendi iddialarını ispatlamak için çeşitli deliller ileri sürdüler. Biz yaptığımız bu araştırma sonucunda Hanefilerin delillerinin daha güçlü olduğu kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
The main sources of Islamic law, the provisions of Quran and Prophet's words and behaviors. Since the time of the Prophet, Muslims, these two sources to solve new problems and they have been interpreted using different methods. One of these methods are analogy. This research examines a type of analogy called the analogy of similarity.Most of the Islamic sects said that: it's a reasonable method. Their claim is: Almighty God's (the legislator) pre-orders of some worships can available for other worships too. Therefor a phenomenon which isn't talked about in Qur'an or Prophet's words, must be get the same provisions like similar phenomenon. For example the intention to fast for Ramadan in the nights isn't in the Qur'an. But the intention to fast for expiation is in the Qur?an. Because of this the intention to fast must be the nights for Ramadan.Hanafi sect said that: it?s a unreasonable method. Because the analogy would not be in worship or God?s punishment. Worships are only the orders of God. This reason Hanafi said: We use the analogy for people in relationships frequently but it isn't valid for worships.Both groups argued that some evidence. We think the evidence of Hanafi is stronger than others as result of this research.