Kur'ân-ı Kerim'de peygamberlerin vasıfları ve örnek davranışları
The features and model behaviours of the prophets in the Qur?an
- Tez No: 263235
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ZEKİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Peygamberlik, Kur'ân'ın dört ana konularından birisidir. Peygamberler Allah Teâlâ tarafından seçilmiş ve vahiyle desteklenmişlerdir. Kur'ân-ı Kerim'de adı geçen bu peygamberler insanlar için örnek ve model birer şahsiyettirler. Kıssalara konu olan bu peygamberlerin hayatlarına ve onların örnek davranışlarına özel bir önem verilmiş ve inananlar için kendilerinin örnek alınması özellikle vurgulanmıştır. Bunun için Kur'ân-ı Kerim'de anlatılan peygamberlerin vasıfları ve örnek davranışları bizler için çok önem arz etmektedir.Çalışmamız iki bölümden oluşmuş olup birinci bölümde genel olarak peygamberlik müessesesi ile ilgili kısaca bilgiler vermeye çalıştık. Bu bölümde ayrıca peygamberlerin ortak ve özel vasıflardan bahsettik.İkinci bölümde peygamberlerin örnek teşkil edecek davranışlarını Kur'ân merkezli araştırarak vermeye çalıştık. Bu çalışmayı yaparken bazı peygamberlerin hayatlarından birkaç davranışı örnek olarak aktardık.Tarihin her devrinde peygamberler, insanların örnek aldıkları birer model şahsiyet olmuşlardır. Allah Teâlâ, onları insanlara müjdeci (beşîr) ve uyarıcı (nezîr) olarak göndererek onlara, dünya ve ahirette mutlu olmalarının formülünü onların örnek yaşantıları ile göstermiştir. Onların açtıkları bu çığırların tesirleri ve getirdikleri ahlaki değerler insanlık âleminde hala devam etmektedir. Hz. Âdem ile başlayan peygamberlik Hz. Muhammed (s.a.s) ile son bulmuş ise de ona indirilen Kur'ân-ı Kerim'deki ilkeler dünyanın sonuna kadar insanlara yol göstererek devam edecektir.
Özet (Çeviri)
Prophecy is one of the four main subjects of the Qur?an. Prophets were chosen by Allah and supported by revelation. The prophets mentioned in the Qur?an are model characters for humanity.It is given a special importance to the lives and model behaviours of the prophets mentioned in the stories of the Qur?an. It is also stressed for believers to follow them. For this reason, the features and model lives of the prophets mentioned in the Qur?an has a great importance for us.This study consists of two chapters. For the first chapter, we mainly tried to give short information for the prophecy institution. In this chapter, we also dealt with common and special features of the prophets.In the second chapter, we tried to mention the model behaviours of prophets with a Qur?an centered research. While composing this study, we also indicated some model behaviours of some prophets.In every period of history, prophets were the model characters for humanity. Allah sent them as a harbinger and a reviver to the humanity. By this way, Allah showed to the humankind the formula of happiness in the world and also hereafter with the model lives of the prophets. The prophets have marked an ear and the moral values that they brought are still well accepted by the humankind. Prophecy, starting with Prophet Adam, came to an end with Prophet Mohammad but the principles in the Qur?an will continue to guide the people till to the end of the world.