Öğretim elemanı algılarına göre örgüt kültürü: Ege Üniversitesi örneği
A study of the organizational culture according to university lecturers' viwes: A study on Ege University
  1. Tez No: 263242
  2. Yazar: ASLI COŞKUN USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ TONBUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ege Üniversitesi Bornova yerleşkesinde bulunan fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının kurum kültürlerini bazı değişkenler (Çalıştığı birim, akademik unvan, meslekte çalışma süresi, kurumda çalışma süresi, yönetimle ilgili göreve sahip olma, cinsiyet, medeni durum, üniversitedeki etkinlikler ve olanaklardan yararlanma düzeyi, üniversitedeki olanakların önem düzeyi) açısından incelenmesidir.Araştırma evrenini Ege Üniversite'si akademisyenleri oluşturmaktadır. Ege Üniversite'sinde 11 fakülte, 6 yüksekokul ve 7 meslek yüksekokulunda toplam 2820 akademisyen görev almaktadır.Örneklem Ege Üniversitesi Bornova Kampüsü'nde yer alan fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarından basit (raslantısal) örneklem tekniği ile belirlenen 408 öğretim elemanıdır.Araştırmada veri toplama aracı olarak Güven(1996) tarafından geliştirilen 54 maddelik ?Örgüt Kültürü Ölçeği? ve araştırmacı tarafından düzenlenen kişisel bilgi formu araştırma örneklemine uygulanmıştır.Verilerin çözümlenmesi amacıyla; aritmetik ortalama, standart sapma, ortalamalar arası farkı bulmak için ise t ve f testi ve farklılığa neden olan grupların belirlenmesinde Post-Hoc Tukey ve LSD anlamlılık testi gibi istatistiksel teknikler kullanılmıştır.Yapılan analizler sonucunda örgüt kültürü alt boyutlarında(Yönetim, Örgüte Bağlılık-Örgütle Özdeşleşme, Çalışma Ortamı-Değişikliklere Uyum, Ödül Sistemi, İşbirliği-İletişim, Törenler, Toplantılar, Dil, Maddi Kültür Ögeleri) çalıştığı birim, akademik unvan, meslekte çalışma süresi, kurumda çalışma süresi, yönetimle ilgili göreve sahip olma, cinsiyet, üniversitedeki etkinlikler ve olanaklardan yararlanma düzeyi, üniversitedeki olanakların önem düzeyi değişkenlerine göre anlamlı fark olduğu tespit edilmiş; araştırma bulgularına göre medeni durum değişkenin örgüt kültürü alt boyutlarında anlamlı bir farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, organization culture of faculties, collegiate schools and graduate schools in Bornova Campus is examined in terms of some variables like work unit, academic title, working time in the profession, work time in the organization, having duty related with management, sex, marital status, level of getting benefit from university?s activities and opportunities, importance level of university?s opportunities.Research universe is constituted by Ege University?s academicians. Ege University has 11 faculties, 6 graduate schools, 7 collegiate schools and 2820 academicians. The sample of that survey is 408 instructors working in Ege University?s faculties, collegiate schools and graduate schools in Bornova Campus and they are selected using with simple (casual) sample technique.?Organizational Culture Scale? composed of 54 items and enhanced by Güven(1996) and ?Personel Information Form? arranged by researcher are used as data collection tool and applied to sample of the survey.For data analysis; arithmetic average, standard deviation, to find differences between averages; t and f tests and for determining of groups which cause to differences; Post-Hoc Tukey and LSD significance test are use as statistical techniques.As a result of applied analysis; there is significantly difference according to work unit, academic title, working time in the profession, work time in the organization, having duty related with management, sex, level of getting benefit from university?s activities and opportunities, importance level of university?s opportunities in management, organizational commitment and identification, work environment and accommodation to changes, award system, cooperation and communication, ceremonies, meetings, language, material culture items as subscale of organizational culture. On the other hand, marital status does not create significantly difference in subscale of organizational culture according to research findings that is determined.