Örgüt kültürünün farklı değişkenler açısından analizi (Kapadokya Üniversitesi örneği)
An analysis of organizational culture in terms of different variables (A study on Cappadocia University)
- Tez No: 837037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN GÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, öğretim elemanlarının örgüt kültürü algıları farklı değişkenler açısından incelenmiştir. 'Google Form' aracılığıyla gönderilen çevrimiçi anketlere 142 öğretim elemanı yanıt vermiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler Güven (1996) tarafından oluşturulan 'Örgüt Kültürü Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 25.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Cevapların güvenirlik analizi yapılmış, demografik değişkenler normallik testi ile sınanmıştır. Değişkenlere ait alt boyut ortalamaları alınmış, betimleyici istatistikler hesaplanmış, iki bağımsız grup arasındaki ilişkiler t-testi ile; gruplar arası farklar ise varyans analizi ile tespit edilmiştir. Farkın hangi gruptan kaynaklandığı ise 'Tukey' testi ile araştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda 'çalıştığı birim', 'akademik unvan', 'kurumda çalışma süresi', 'cinsiyet', 'etkinliklerden yararlanma düzeyi' değişkenlerine göre öğretim elemanlarının örgüt kültürü algılarında anlamlı farklılıklar bulunmuş, 'yöneticilik görevi', 'medeni durum', 'olanaklardan yararlanma düzeyi' değişkenlerine göre ise anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. 'Meslekte çalışma süresi' değişkeninde ise varyans analizi sonuçlarına göre anlamlı fark bulunurken, 'Tukey' testi sonucunda ise bulunmamıştır. İstatistik sonuçlarına göre örgüt kültürü alt boyutlarına katılım düzeyine ilişkin puan ortalamaları en yüksek düzeyde 'Törenler-Toplantılar Dil, Maddi Kültür Ögeleri' alt boyutunda, en düşük düzeyde ise 'Ödül Sistemi' alt boyutunda bulunmuştur. Kapadokya Üniversitesinde örgüt kültürü algısının yüksek düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the organisational culture perceptions of academic staff were examined in terms of different variables. The online questionnaires were responded by 142 academic staff sent via 'Google Form'. Relational survey model was used in the study. Data were gathered using the 'Organisational Culture Scale' created by Güven (1996). The data were analysed using the statistical application SPSS 25.0. Reliability analysis of the answers was performed, and demographic variables were tested with normality test. The sub-dimension averages of the variables were taken, descriptive statistics were calculated, the relationships between two independent groups were determined by t-test and the differences between groups were determined by variance analysis. The group from which the difference originated was analysed by 'Tukey' test. As a result of the analyses, significant differences were found in the organisational culture perceptions of the lecturers according to the variables 'unit of employment', 'academic title', 'working time in the institution', 'gender', 'level of benefiting from activities', while no significant differences were found according to the variables 'managerial position', 'marital status', 'level of benefiting from opportunities'. While significant difference was found in the variable 'working time in the profession' based on the results of the variance analysis, it was not found as a result of 'Tukey' test. According to the statistical results, the mean scores regarding the level of participation in the sub-dimensions of organisational culture were found at the highest level in the sub-dimension of 'Ceremonies-Meetings Language, Material Culture Elements' and at the lowest level in the sub-dimension of 'Reward System'. It is seen that the perception of organisational culture at Cappadocia University is at a high level.