Üniversitelerin beden eğitimi ve spor ile ilgili akademik birimlerinde dönüşümcü liderlik ve örgüt kültürü tipleri arasındaki ilişkinin analizi
In turkey, physical education and sport departments analysis of the relation between transformational leadership and organizational cultures type
- Tez No: 329781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN KOCA ARITAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yıldırım, S. Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor ile İlgili Akademik Birimlerde Dönüşümcü Liderlik ve Örgüt Kültürü Tipleri Arasındaki İlişkinin Analizi. Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Spor Bilimleri ve Teknolojisi Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2011. Bu araştırmanın amacı, üniversitelerin beden eğitimi ve spor ile ilgili akademik birimlerinde görev yapan akademik personelin algılarına göre dönüşümcü liderlik davranışı ile örgüt kültürü tipleri arasında ilişkiyi incelemektir. Araştırma grubunu, beden eğitimi ve spor yüksekokulu ve bölümlerinden seçilmiş 110 kadın ve 311 erkek öğretim elemanı oluşturmaktadır. Dönüşümcü liderlik düzeyini belirlemek için Podsakoff ve diğerleri (1990) tarafından geliştirilen Dönüşümcü Liderlik Ölçeği ve örgüt kültürü tipinin belirlenmesinde Öcal ve Ağca (2010) tarafından geliştirilen Örgüt Kültürü Ölçeği kullanılmıştır. İstatiksel analizlerde, betimleyici analizlerin yanında, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman Brown korelasyon analizleri kullanılmıştır. İstatistiksel sonuçlara göre, öğretim elemanlarının orta düzeyde bir dönüşümcü liderlik algıladıkları, örgüt kültürü tipi olarak hiyerarşi kültürünün daha yüksek algılandığı ve dönüşümcü liderlik ile örgüt kültürü ölçeğinin klan, girişim, pazar merkezli ve hiyerarşi kültürü boyutları arasında değişen oranlarda pozitif ve anlamlı bir ilişkinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Yıldırım, S. In Turkey, Physical Education and Sport Departments Analysis of The Relation Between Transformational Leadership and Organizational Cultures Type. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Ms. Thesis in Sport Sciences and Technology, Ankara, 2011. This study purposes, physical education and sports departments investigate the relation between transformational leadership and organizational cultures type according to views of the academic staff. A total of 110 women and 311 man academic staff participated in this study. Data were collected by transformational leadership scale developed by Podsakoff et al. (1990) and organizational culture scale developed by Öcal ve Ağca (2010). Descriptives statistics, Mann-Whitney U-test, Kruskal Wallis test and Spearman Brown correlation analyzis were used to analyse the data. The findings of the study demonstrated that academic staff perceive a mid-level transformational leadership, hierarchy of the dominant culture is perceived as the type of organizational culture and between transformational leadership and organizational culture types was found to be a significant and positive relationship.