Başlangıçtan Girit isyanına kadar Osmanlı-Yunan ilişkileri (1830-1866)
Ottoman-Greek relations from the beginning to the Cretan revolt (1830-1866)
  1. Tez No: 263246
  2. Yazar: BÜLENT AKYAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu tezin amacı 1830-1866 yılları arasındaki Osmanlı Devleti ve Yunanistan arasındakiilişkileri sebep ve sonuçları ile birlikte genel bir çerçeve içerisinde incelemektir.Söz konusu amaca ilişkin olarak Yunanistan'ın bağımsızlığını elde etmesinden öncekitarihî süreci kısaca özetleyen bir girişin ardından 1830 yılında Yunanistan'ın bağımsızlığınınOsmanlı Devleti tarafından tanınmasından itibaren Yunanistan'da yaşanan gelişmelerlebirlikte iki ülke arasında sınırın belirlenmesi, ilişkilerin başlatılması ve kurulmasına dairsorunlar, müzakereler ve Müslümanlara ait Yunanistan'da kalmış emlâkin halli konularıincelenmiştir.Daha sonra 1840 yılında Osmanlı Devleti ve Yunanistan arasında imzalanan fakatYunan Meclisi tarafından onaylanmayan ticaret antlaşması ile Yunanistan'da ilk daimi elçilikkurulması ve Kostaki Musurus'un elçi tayin olunarak iki ülke arasında başlayan diplomatikilişkiler, bu dönemde yaşanan sorunlar ile birlikte Megali İdea düşüncesinin ortaya çıkışı elealınmıştır.Son olarak temelde Kırım Harbi sırasında iki ülke arasındaki ilişkiler ve bu ilişkilerinkesilmesi, Epir, Makedonya, Tesalya gibi Osmanlı topraklarında başlayan isyanlar ve bunlarınbastırılması, sonrasında ise 1855'de imzalanan Kanlıca Antlaşması ile tekrar başlatılanilişkiler aydınlatılmaya çalışılmış, 1866 yılındaki Girit İsyanına kadar olan dönemdekiilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this dissertation is to study the political relations of the OttomanEmpire and Greece in a general frame between the years 1830 and 1866.After a short summary of Greek War of Independence that explains the historicalbackground of newly founded Greece in 1830, with the recognition of Greece by OttomanEmpire, the establishment of the relations between these two states is examined together withthe problems of determining the new border and Muslim properties that remain in Greece.The unratified trade and navigation treaty in 1840, the establishment of OttomanEmbassy in Athens and the birth of irredentist policy of Greece called as ?Megali Idea? arealso considered in the Greco-Ottoman relations of 1840?s.The last chapter of this study deals with the relations of the two states in the era ofCrimean War untill the Cretan Revolt in 1866. The issues of the insurrectionary movementswith the incitement of Greece in the provinces of Ottoman Empire such as Thessaly, Epirosand Macedonia and the suppression by Ottoman army, the Greek volunteers in the RussianArmy, the cut off and re-establishment of the relations, the new treaties like trade andnavigation, prohibition of brigandage and the foundation of telegraph lines are also studied.