Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarının değişen işlevi ve kadın STK'lar: KAGİDER ve KAMER örnekleri
Changing function of NGO?s in Turkey and women NGO?s: The cases of KAGİDER and KAMER
  1. Tez No: 263270
  2. Yazar: ŞENAY LEYLA KUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNAL SAYIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Kadın sivil toplum kuruluşları, 1990 sonrası Türkiye'de ilgilendikleri konular ve faaliyet gösterdikleri yerler bağlamında farklılaşma ve çoğalma sürecine girmişlerdir. Feminist hareket, belli bir sınıf ve etnisitenin hareketi olmaktan çıkmakta, farklı özelliklere sahip gruplara doğru yayılmaktadır. Buna paralel olarak farklı politik ve düşünsel gelenekten beslenen kadın sivil toplum kuruluşları, kamusal alanı genişletmekte ve kamusal alanı kadın duyarlı yapabilmektedirler. İşte bu çerçevede, 1990 sonrası Türkiye'de kadın hareketinin taşıyıcı aktörleri olarak kadın sivil toplum kuruluşlarından iki örneğe odaklanmaktayız. Bunlardan birincisi İstanbul'da faaliyet gösteren KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği), ikincisi ise Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da faaliyet gösteren KAMER'dir (Kadın Merkezi Eğitim Üretim Danışma ve Dayanışma Vakfı-Derneği). Bu tez kadın sivil toplum kuruluşlarının yardımdan güçlenmeye doğru değişen söylemlerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
After 1990s, women NGOs have entered a process of differentiation and proliferation both in the context of the subjects they are interested in and their places they are active in Turkey. In parallel, feminist movement spreads into groups who have different features rather than become a movement of certain class and ethnicity. In this context, women NGOs having different political and intellectual traditions can contribute to the purpose of widening public space with different tools and make the public sphere women-sensitive. In this context, after 1990s in Turkey, we will focus on two separate samples of civil society organizations who are the carrier actors of women?s movement. The first of them is KAGİDER (Women Entrepreneurs Association of Turkey) which is active in İstanbul and the second is KAMER (Women?s Center) which is active in Southeastern and Eastern Anatolia. This thesis focuses on the changing discourse of women civil society organizations from charity to empowerment.