Çokuluslu şirketlerin karar alma süreçlerinde kültürel farklılıkların etkisi ve bir uygulama
The impact of cultural differences on the decision-making process of multinational corporations and an application
  1. Tez No: 263271
  2. Yazar: ARDA OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Farklı ülke ve insan topluluklarına ait ekonomik, kültürel, siyasi, sosyal ve dini yapıların dünya çapında entegrasyonu olarak tanımlanabilecek olan küreselleşme, sosyal bilimler alanında araştırma yapan birçok bilimadamınca üretim ve tüketim kalıplarının uyumu ve kültürün homojenleşmesi olarak nitelendirilirken; diğer bazı bilim adamlarınca bu kavramların çok ötesinde genel bir yaşam ve düşünme biçimi olarak görülmektedir. Bu anlamda da önemli bir farklılaşma potansiyelini taşıdığını vurgulanmaktadır.Bu nedenle oluşan yeni dünya düzeninde küreselleşmenin zorlaması sonucu yeni koşullar ekonomik, finansal ve siyasi sistemlere yol açmanın yanı sıra aynı zamanda kültürel, sosyal ve dini yeni yapılanmaları dikkate alma gerekliliğini ortaya koymaktadır. Yeni rekabetçi dünya küresel ihtiyaçları aynı oranda küresel ürün ve hizmetlerle karşılayabilecek daha aktif ve stratejik karar alma süreçlerine sahip çokuluslu şirketlerin giderek hakim olduğu bir sistem yaratmaktadır. Bu çokuluslu şirketler yatırım yapmayı planladıkları bölgelere ilişkin kültürel ve sosyal ihtiyaçları dikkate almak durumundadırlar. Bu anlamda iş yapma süreçlerinde bu bölgelerde karşılaştıkları kültürel farklılıklar rakipleriyle küreselleşme ortamında girişecekleri rekabet ortamında temel nokta olcakatır.Bu noktadan hareketle bu çalışmada öncelikle çokuluslu şirket ve küreselleşme kavramları etrafında kültürel farklılıkların çokuluslu şirketlerin karar alma süreçlerini etkileme biçimleri üzerinde durulacaktır. Bu amaçla çokuluslu şirketler arasında yapılan bir anket çalışması sonucunda kültürün etkileri açıklamak temel hedeftir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Küreselleşme, Örgüt kültürü, Çokuluslu Şirketler, Karar alma süreci, Kültürel farklılıklar
Özet (Çeviri)
Refering to a worldwide integration of economic, cultural, political, social and religious structures that belong to different communities, globalization is defined by some scholars as the convergence of patterns of production and consumption and a resulting homogenization of culture and by others apart from these notions, it is defined as a way of living and thinking. At this point it is stressed that globalization has the potential to have many diverse forms.For this reason the new world order that lead the new conditions of economic financial and political systems also points out the need to consider the cultural, social and religious structures. The new competitive world creates a system which begins to be managed by the multinational corporations that possess active strategic decision making processes and provide the global needs with the global product and services. These multinational corporations have an obligation to consider the cultural and social needs of the regions that they are planning to invest. Thus, the cultural differences which they will face during the business they are having in a new global place of the world are the main point that they will work on during the competition with other multinational corporations.From this point, during the thesis the effect of the cultural differences on the decision making processes of the multinational corporations will be investigated. The main aim of the research is to explain the effects of culture with the help of the questionnaire study that was held between those corporations.KEY WORDS: Globalization, Organizational Culture, Multinational Corporations, Decision Making Process, cultural differences