Sicilya'da müslümanlar (827-1243)
The muslims in Sicily (827-1243)
- Tez No: 263272
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ortaçağ'daki İslam Devleti'nin batı yönlü fetihlerinin önemli duraklarından biri, Sicilya'nın fethidir. Sicilya tarihi boyunca, Akdeniz'deki stratejik konumu ve topraklarının verimliliği nedeniyle, hem devletlerin topraklarına katmak için devamlı uğraştıkları değerli bir kara parçası, hem de değişik kültürlerin buluşma yeri olmuştur. Sicilya'nın Müslümanlar tarafından ele geçirilmesi, adadaki ilk toprak kazanımıyla 827 yılında başlamış, 902 yılında tamamlanmış ve 1061 yılında sona ermiştir. Müslümanların politik hâkimiyeti bitmesine rağmen, Sicilya ve Avrupa tarihine etkileri devam etmiştir. Müslümanların ardından Sicilya'yı yöneten Hauteville ve Hohenstaufen hanedanlarının kralları, adadaki Müslüman mirası benimsemişlerdir. Böylece ileriki asırlara yansıyacak bir etkileşim başlamıştır.Bu tezin amacı, Sicilya'da fetih yıllarıyla birlikte üç asra yakın süren Müslüman hâkimiyetini ve Sicilya kaybedildikten sonra da Sicilya tarihini etkileyen Müslüman varlığını anlatmak ve Avrupa tarihine etkilerini yansıtmaktır. Bu amaçla Müslümanların Sicilya'ya ayak bastığı tarih olan 827 yılından, II. Frederick tarafından Lucera'ya sürülmelerine kadar adadaki yaşantıları tarihsel ve sosyal yönleriyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the important developments during the west-oriented Muslim expansion in the Middle Ages was the conquest of Sicily. Throughout its history, due to its pivotal location in the Mediterranean and fertile soil, Sicily has been a valuable land which the states were eager to seize and also a meeting place for different cultures. The Muslim conquest of Sicily commenced in 827 with the first territorial gain, was completed in 902 and ended in 1061. Although the political rule of Muslims came to an end, the impact of Muslim culture on Sicilian and European history continued. Kings of the Hauteville and Hohenstaufen dynasties, who governed Sicily after the Muslims, embraced and adapted the Muslim heritage in Sicily. Thus an interaction which affected the following centuries began.The aim of this thesis is to explain the Muslim rule in Sicily which lasted close to three centuries including the conquest process and the Muslim presence still influenced Sicily even after the loss of political authority and to illuminate its impacts on European history. For this purpose, the lives of Muslims in Sicily between the years they first set foot in Sicily, 827, and their deportation to Lucera by Frederick II in 1243 are analyzed with historical and social dimensions.