Kuzey Kafkasya'daki eski Türk kavimlerinden Burcanlar
The Burjans: An old Turkic people from the Northern Caucasus
  1. Tez No: 263277
  2. Yazar: UMUT ÜREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kafkaslar tarih boyunca Türk kavimleri için son derece önemli ve vazgeçilemez bir yaşam sahası olmuştur.Coğrafi özelliği bakımından barındırdığı kavimlere bir konfederasyon vücuda getirdikleri müddetçe isimlerini duyurma şansı veren ve kaybolup gitmelerine ancak bu şekilde izin vermeyen Kafkasya, birçok Türk kavminin bu doğrultuda birleşmelerine ve genel isimlerle anılmalarına sebep olmuştur. Siyasi birer parti niteliğindeki bu oluşumların içinde yer alan birçok kavimden zaman zaman bazıları öne çıkarak kendi isimlerini duyurma şansı kazanmışlardır.Bu coğrafyanın en eski Türk kavimlerinden birisi olduğunu bildiğimiz ve anayurtlarının da bu topraklar olduğunu düşündüğümüz Bulgarlar, bir dönem için diğer Türk kavimlerine üst isim olma ödevini yerini getirmiştir. Pek çok boy Bulgar ismi altında anılmış, seyyahlar ve tarih kaynakları onların isimlerinden müstakil bir biçimde söz etme gereği duymamışlardır. İncelemiş olduğumuz Burcanlar da Bulgar akrabalığındaki kavimlerden bir tanesi idi. Bir müddet Bulgar adı ile anılan Burcanlar, bir süre sonra kendi isimleri ile tanınır olmuş ve adlarından ayrı bir şekilde söz ettirmeye başlamışlardır.Uzunca bir müddet Bulgarlar ile ortak hareket içerisinde gördüğümüz Burcanlar daha sonraları kendi başlarına hareket etmeye başlamış ve bu husus bazı seyyahların gözünden kaçmamıştır.Burcanların Kafkasya sahasında başlayan serüveni bu topraklarla sınırlı kalmamış, batıda Tuna havzasında da isimleri zikredilir olmuştur. Zaman zaman bazı tarihçiler onları bu sahada meskun olan Bulgarlar ile bir tutmuşlardır.Burcanlar, Karadeniz'in kuzey bozkırlarında, bir takım yeni etnik oluşumlara katkıda bulunduktan sonra isimlerinden söz edilmemeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history Caucasus are extremely important and essential area of life for the Turkish tribes.Many Turkish tribes on this area had to establish a confedaration because of geographical conditions, otherwise they might lose their names. If they succeed create the confedaration, they chance to upgrade their names. From time to time in a party political nature of this process some of tribes could rise and give his name to new political process.Bulgars are one of the most ancient Turkish tribes on this land and we think their homeland is the Caucasia. We know that Bulgars gave their names on the other turkish tribes for a period. Many Turk Tribes were known by the name Bulgar and travelers and historians not needed the use their original names. Burjans, our studied Turkish tribes, was related with Bulgars. For a while they known with Bulgars, after they had been an independent manner.For a long time Burjans, had been allied with the Bulgars. After that they separated from the Bulgars and travelers were observed this new cases.The adventure of Burjans was not confined to Caucasia, they also seen in theTuna basin. In this area, some historians commemorate their names like Bulgars.They conributed the new creation in the northern Black Sea, afterwards We dont rencontre of Burjan names.