Psikolojik danışman adaylarının içerik yansıtma ve duygu yansıtma becerilerine ilişkin yeterlik düzeylerinin incelenmesi
The examination of competency level of counselor trainees regarding reflection of content and reflection of feeling skills
- Tez No: 263278
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE ALADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın birinci amacı, psikolojik danışman adaylarının etkili ve etkisiz içerik yansıtma ve duygu yansıtma becerilerini ayırt etme düzeylerine yönelik yeterliklerine ilişkin bir profil çıkarmaktır. Araştırmanın ikinci amacı, psikolojik danışman adaylarının söz konusu becerilere ilişkin bir ders alıp almamalarının, bireyle psikolojik danışma uygulaması yapıp yapmamalarının ve süpervizyon alıp almamalarının söz konusu becerilere ilişkin yeterlik düzeylerinde bir fark yaratıp yaratmadığının incelenmesidir. Araştırmanın üçüncü amacı ise Psikolojik Danışma Beceri Ayırt Etme Ölçeği'nin (PDBAÖ) norm çalışmasının yapılmasıdır.Araştırmanın örneklemini 2008?2009 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde RPD lisans programına devam etmekte olan 809 psikolojik danışman adayı oluşturmuştur.Araştırmada veri toplama aracı olarak Psikolojik Danışma Beceri Ayırt Etme Ölçeği (PDBAÖ) ve araştırmanın bağımsız değişkenlerine ilişkin bilgi edinmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu (KBF) kullanılmıştır.Psikolojik danışman adaylarının etkili ve etkisiz içerik yansıtma ve duygu yansıtma becerilerini ayırt etme düzeylerine ilişkin yeterliklerinin belirlenmesi için yüzde ve frekanslar kullanılmıştır. Psikolojik danışman adaylarının etkili ve etkisiz içerik yansıtma ve duygu yansıtma becerilerini ayırt etme düzeylerine ilişkin yeterliklerinin bağımsız değişkenlere göre anlamlı düzeyde fark gösterip göstermediğinin belirlenmesi için t testi kullanılmıştır. Varyansların homojenliği Levene testi ile incelenmiştir.Araştırmanın bulguları, psikolojik danışman adaylarının büyük çoğunluğunun etkili ve etkisiz içerik yansıtma ve duygu yansıtma becerilerini ayırt etme düzeylerine ilişkin yeterliklerinin ?orta düzeyde? olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, psikolojik danışman adaylarının etkili ve etkisiz içerik yansıtma becerilerini ayırt etme düzeylerine ilişkin yeterliklerinin uygulama öncesindeki bir dersi alıp almamaya göre anlamlı düzeyde fark gösterdiğini; etkili ve etkisiz duygu yansıtma becerilerini ayırt etme düzeylerine ilişkin yeterliklerinin ise anlamlı düzeyde fark göstermediğini ortaya koymuştur. Psikolojik danışman adaylarının etkili ve etkisiz içerik yansıtma ve duygu yansıtma becerilerini ayırt etme düzeylerine ilişkin yeterliklerinin bireyle psikolojik danışma uygulaması yapıp yapmamalarına ve bu uygulamaya ilişkin süpervizyon alıp almamaya göre anlamlı düzeyde fark gösterdiği de bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The first purpose of this study was to contruct a profile of discrimination competency level of counselor trainees regarding effective and ineffective reflection of content and feeling skills. Second purpose of this study was to examine effective and ineffective reflection of content and feeling skills discrimination levels of counselor trainees according to prepracticum course, practicum course, and supervision. The third purpose of this study was to make norm study of The Counseling Skill Discrimination Scale (CSDS).The sample of the study consisted of 809 counselor trainees who were attending Guidance and Counseling Undergraduate Program in the spring semester of 2008-2009 academic year.The Counseling Skill Discrimination Scale (CSDS) and Personal Information Form (PIF) developed by the researcher in order to collect information regarding research variables were used as data collection instruments in the study.In the process of data analysis, percentage and frequencies were used to determine the discrimination competency level of counselor trainees regarding effective and ineffective reflection of content and feeling skills. T-test was also used to examine the discrimination competency level of counselor trainees regarding effective and ineffective reflection of content and feeling skills according to the independent variables of the study. Levene?s test was used to test for homogeneity of variances.The results of the study showed that the great majority of counselor trainees were in ?average level? for discrimination competency level of counselor trainees regarding effective and ineffective reflection of content and feeling skills. In addition to this, the results of the study regarding the discrimination competency level of counselor trainees regarding effective and ineffective reflection of content skills differed significantly according to prepracticum course. However, the discrimination competency level of counselor trainees regarding effective and ineffective reflection of content and feeling skills did not differ significantly according to prepracticum course. The discrimination competency level of counselor trainees regarding effective and ineffective reflection of content and feeling skills also differed significantly according to practicum course and supervision.