Gençlerde kendini yaralama davranışı ile ilişkili duygusal ve ailesel faktörlerin incelenmesi
Investigation of emotional and familial factors related to self-mutilative behaviors of youth
  1. Tez No: 263283
  2. Yazar: EMEL AKAY TUNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA SORİAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada gençlerde kendini yaralama davranışı ile ilişkili duygusal ve ailesel faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya kendini yaralayan gençlerden oluşan grup ve kendini yaralama davranışı sergilemeyen iki kontrol grubu alınmıştır. Kontrol gruplarından ilki ergen danışmanlığı merkezine başvuran gençlerden oluşmakta, ikincisi ise daha önce psikolojik ya da psikiyatrik yardım almamış sağlıklı gençlerden oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemini, uygulamaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 14-20 yaş arasında toplam 149 kişi oluşturmuştur.Veri toplama aracı olarak Novaco Öfke Ölçeği ve Provokasyon Envanteri, Aile Ortamı Anketi, Durumluk Sürekli Kaygı Ölçeği'nin Sürekli Kaygı formu, Beck Depresyon Envanteri ve Sürekli Öfke ve Öfke Tarz Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate emotional and familial factors related to self-mutilative behaviours of youth. Three groups of participiants are included in the study. First is the Self-mutilation group consisting of the adolescents having at least one self-mutiltion behaviour; second is the I. Control group, consisting of non-self-mutilator adolesecents who consulted an adolescence consulting center; and third is the II. Control group, consisting of healthy non-self-mutilator adolescents. Participants of the study are 149 adolescents between the ages of 14-20. Participants are completed a set of questionnaires: Novaco Anger Scale and Provocation Inventory, Family Environment Questionnaire, Trait Anxiety Scale, Beck Depression Inventory and State-Trait Anger Scale.