Türkiye'nin yenilikçilik gücü ve imalat sanayi üzerine amprik bir uygulama
Innivation power of turkey and amprical application of manufacturing industry
  1. Tez No: 263290
  2. Yazar: GÖKÇE ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN AYŞEN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmada yeni ekonominin oluşumu ve dünya üzerindeki etkileri ile rekabetin küresel bir boyut kazanması nedeniyle firmaların sürekli takip etmek zorunda oldukları yenilikçilik faaliyetlerinin Türkiye imalat sanayi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu bağlamda ilk olarak yenilik kavramı iktisat teorisinde değişik yaklaşımları içermesi nedeniyle, bu kavramın teorik temelleri ve yenilik ve teknolojik gelişmelerin büyüme modellerine nasıl dahil edildiği incelenmiştir. Daha sonra Türkiye'de uygulanan sanayileşme stratejileri ve gelişmeler kalkınma planları doğrultusunda ele alınmış ve bu doğrultuda Türkiye'nin yenilik göstergeleri bakımından dünyadaki konumu AB ve OECD ülkeleri ile karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş ve gelişmiş ülkelere göre yenilik performansının oldukça düşük olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlardan yola çıkarak 1980-2009 dönemi itibariyle Türkiye'nin yenilik performans trendi ele alınmıştır. Çalışmamızın ana merkezinde imalat sanayinin yer alıyor olması nedeni ile belli bazı yenilik göstergeleri açısından Türk imalat sanayini yapısal ve teknolojik analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda Türk imalat sanayini olumlu fakat yetersiz bir performansa sahip olduğunu göstermiştir. Sanayinin temelini oluşturan imalat sanayi, yeniliklerin ortaya çıkması ve bu yeniliklerin üretime dahil edilmesi sürecinde önemli bir rol oynamasından dolayı incelenmesi tercih edilmiştir ve öncelikle yenilikçiliğin imalat sanayi üzerine olan etkilerini incelemek üzere yapılmış olan çalışmalar gözden geçirilmiştir ve daha sonra alt sektörler itibariyle 1992?2001 yılları arasında gerçekleştirilen AR-GE harcamalarının, sektörlerin katma değerleri üzerindeki etkisini görmek amacıyla ekonometrik yöntem kullanılmıştır. Yapılan analiz beklentilerimizi destekler nitelikte imalat sanayi alt sektörlerinde yapılan AR-GE harcamalarının katma değer üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu bağlamda Türk imalat sanayinin içsel büyüme trendi çizdiği ve teknolojik gelişmeleri içselleştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of progressive activites on Turkish manufacturing trade is examined that the firms must permamently follow because of the new economic development and its effects on global competition. In this respect, firstly due to the different perspetives of the term of innovation, the base theory of this term, the reform and how the technological developments has been included in the growth models has been examined.Afterwards, the improvements and the industrialization strategies applied in Turkey were sort out according to recovery plans and Turkey's position in the world has been analyzed with regard to the innovation table, comparative to EU and OECD countries and also it has been observed that innovation performance is lower than the developed countries. According to results, Turkish performance trend of innovation has been examined between the years 1980-2009.Because the production industry is in the center of our study, a structural and technological analysis of Turkish production industry has been made in certain ways of innovation indicators. As a result of the analysis, it is proved that the performance of the Turkish production industry is affirmative but at the same time inadequate.Because production industry, which forms the basis of industry, has an important role in the period of incorporating innovations in production, and for revealing the innovations, it has been preferred to be observed, and firstly the works which has been done for examining the innovation effects on the production industry is observed and then in respect of low sectors, econometric method has been used for the purpose to see the effects of the expenditures of research&development in period of 1992-2001 on the sectors added values.The result of analysis support to our expectatitions that, the expenses on researchs and developments in sub sectors in manufacturing trade have both positive and additional effects.From this point it has been observed that Turkish industry of manufactured goods has demonstrated the trend of internal growth and internalized tecnological developments.