Avrupa Birliği sanayi politikaları ve Türkiye sanayi politikalarının Avrupa Birliği'ne uyum perspektifinde değerlendirilmesi
Industrial policies of the European Union (EU) and evaluation of Turkish industrial policies from the perspective of harmonization with the EU
  1. Tez No: 944990
  2. Yazar: NİLAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Sanayi sektörünün ve özellikle sanayi sektörünün önemli bir kısmını oluşturan imalat sanayi sektörü, ekonomideki dinamizmin göstergesidir. Ülkeler, sanayileşmeyi ekonomik büyüme, kalkınma, teknoloji seviyesini artırma,sosyo-ekonomik ve çevresel hedeflerini başarmada araç olarak kullanmaktadır. Bu açıdan sanayi politikaları önem arz etmektedir. AB büyüme stratejilerini, sanayi sektörünün rekabet gücü üzerine yerleştirmekte ve sanayi politikalarını büyüme hedefleri için araç olarak kullanmaktadır. Türkiye de AB hedefleri ile uyumlu kalkınma stratejileri geliştirmekte ve sanayi politikasını bu çerçevede şekillendirmektedir. Bununla birlikte, Türkiye sanayi politikalarının AB sanayi politikaları ile uyumsuz olduğu unsurlar bulunmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, sanayi politikalarını incelemek, AB ve Türkiye sanayi politikaları ayrıntılı bir şekilde analiz etmektir. Tez ile Türkiye sanayi politikalarının AB ile uyumu değerlendirilerek Türkiye için politika önerileri geliştirilmektedir. Bu itibarla, bu tez çalışmasında, Türkiye'nin yeni sanayi politikasını, yeşil ve dijital dönüşümün yanı sıra, yüksek teknolojili sektörlerin payını artırmayı amaçlayan, etkin bir uygulama ve koordinasyon ile izleme ve değerlendirme mekanizmasına sahip“yeşil sanayi politikası”olarak geliştirmesi önerilmektedir. Ayrıca, AB kuralları ile uyumsuz olan sanayi politikası araçları kaldırılmalı, devlet yardımları ve destek mekanizmaları AB ile uyumlu hale getirilmelidir. Sektörel stratejilerin geliştirilmesi sürdürülmeli, rekabetçilik perspektifinde gelecek ve yenilikçilik odaklı, sektör ve teknoloji bazlı olması politikalar oluşturulmalıdır. Türkiye'nin ulusal ve uluslararası alanda güçlü ve rekabet gücü yüksek bir sanayi sektörüne sahip olması için yüksek teknolojili üretim atağını gerçekleştirebilmesi amacıyla kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında güçlü bir koordinasyon ve işbirliğine dayanan bir sanayi stratejisi oluşturulması elzemdir.
Özet (Çeviri)
Industrial sector and specifically the manufacturing sector which constitute a vital part of industry are considered to be the indicators of dynamism of the economy. Countries get use of industrialization as a tool for economic growth, development, increasing technology level, achieving socio-economic and environmental targets. This is why industrial policies do matter. EU puts industrial sector at the core of growth strategies and consider industrial policies as a tool for growth objectives. Türkiye develops development strategies in harmony with those of the EU and shapes the industrial policy in this framework. However, there are some elements of industrial policies of Türkiye which are not considered to be in harmony with EU industrial policies. This thesis study aims at examining industrial policies and analyzing in detail the industrial policies of EU and Türkiye. Throughout the thesis, the level of harmony of industrial policies of Türkiye with those of the EU is evaluated and policy recommendations are developed. In this context, in this thesis study it is suggested that Türkiye should develop the new industrial strategy as“green industrial strategy”which targets at green and digital transformation as well as increasing the share of high technology sectors and encompasses efficient implementation and coordination system along with monitoring and evaluation mechanism. Moreover, the industrial policy tools that are not in harmony with those of the EU should be abolished and harmony with the EU rules should be established in terms of state aids and support mechanisms of Türkiye. The development of sectoral strategies should be pursued and future and innovation focused sectoral and technology-based policies should be set through competitiveness perspective. It is vital for Türkiye to develop an industrial strategy based on strong coordination and cooperation among public sector, private sector and non-governmental organizations to achieve high technology production move for a strong and highly competitive industrial sector in national and international arena.