Tüketim mallarında çizgi roman kahramanlarının kullanılmasının marka bilinirliğine etkisi
The effect of using comics heroes on consumer goods in brand awareness
- Tez No: 263289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL KARPAT AKTUĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüzün değişen ekonomik yapısına paralel olarak tüketicilerin tercih ve beklentilerinin değişmesi ve üreticiler arasında artan rekabet, markalaşmanın önemini hem üreticiler hem de tüketiciler açısından ortaya koymaktadır. Ancak bu noktada belirtmek gerekir ki; her ne kadar markalar tüketicinin satın alma tercihlerini etkiliyor olsa da pazar içinde aynı ürün kategorisinde var olan marka sayısı da giderek artmaktadır. Bu bağlamda üreticilerin rakiplerinden bir adım önde olmak ve tüketiciler tarafından tercih edilmek için marka bilinirliği konusunda çaba sarf etmeleri gerekmektedir. Çizgi roman kahramanlarının tüketim mallarında kullanılması da üreticilerin marka bilinirliğini arttırmak için başvurdukları yollardan bir tanesidir.Çizgi romanların öznesi olan kahramanlar çağımızın değişen dinamiklerine uyum sağlayarak gazete ve dergi sayfalarından çıkmış ve günlük yaşantımızda kullandığımız bir çok ürün veya hizmetin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Günümüzde çizgi roman kahramanlarını tişörtlerde, iç çamaşırlarında, nevresim ve yatak örtülerinde görmemiz üreticilerin çizgi kahramanları başarılı bir şekilde ürünlerine adapte etmeleri ile markalarının marka bilinirliğini arttırmaya yönelik çalışmalarının bir sonucudur.Bu noktadan hareketle, tüketicilerin çizgi roman kahramanlarının kullanıldığı tüketim malları hakkındaki marka bilinirliği algıları çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde konuya ilişkin olarak teorik bilgiler, üçüncü bölümde ise konuyla ilgili olarak yapılmış araştırma ve bu araştırmanın sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today?s changing economic structure in line with the change of consumer preferences and expectations and increasing competition among manufacturers reveals the importance of branding in terms of both producers and consumers. However, it should be stated that although brands affect consumer buying preferences the number of brands in the same product categoryis increasing. In this context, manufacturers should work on brand awareness to be preferred by consumers and to become better than their rivals. Using a comic hero in consumer goods is one of the ways used by manufacturers to incresae brand awareness.Comic book heroes have adapted to the changing dynamics of our age and become an integral part of the products that we use and service we get every day. Manufacturers adapt comic book heroes to their products successfully so we can see comicbook heroes on t-shirts, underwear, bedclothes and bedlinen.Starting from this point, consumers brand awareness perception about consumer goods which they can see comic book heroes on is the focal point of the study. The first and second parts of the study include therotical knowledge. The third part includes a research about the subject and the results of it.