Marka konumlandırmada yaratıcı reklam stratejileri
Creative advertising strategies on brand positioning
  1. Tez No: 263294
  2. Yazar: NURETTİN MERT BATU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA GÜNERİ FIRLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışma ile reklamda yaratıcı yapım uygulamalarını sınıflamaya yönelik yeni bir kodlama cetvelinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen bu çerçeve ile TV reklamlarında kullanılan yaratıcı yapım uygulamaları tercihlerini saptayarak, bunların reklamdaki mesaj stratejileri ve ürün kategorilerine göre dağılımlarını ortaya koymak hedeflenmiştir.Araştırmada Türkiye'deki ulusal kanallarda yayınlanan televizyon reklamları alınan 137 reklamlık örneklem özelinde, ürün kategorisi, mesaj stratejisi ve yaratıcı yapım uygulamaları açısından içerik analizine tabi tutulmuştur.Araştırma sonucunda televizyon reklamlarının bilgi ve imaj ikiliği bağlamında, imaja yönelen bir dönüşüm geçirmekte olduğu ve bu dönüşümün reklamda yaratıcı yapım uygulamalarını etkilediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at developing a new coding table (measuring system) to classify types of execution in advertising. The framework developed in this study intends to identify the various types of creative execution and their relationship with the variables of message strategy and product category.A sample of 137 TV ads broadcasted on TV has been analyzed, focusing specifically on product category, message strategy and execution.The research concludes in respect to the dichotomy of information versus image that TV ads are undergoing a transformation towards the image.