Bütünleşik pazarlama iletişimi faaliyetlerinin çok uluslu işletmelerin küresel rekabet stratejilerindeki önemi
The importance of integrated marketing communication operations in multi national companies global competiteve strategies
- Tez No: 263296
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN GÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Toplumların yaşadıkları değişimler gerek bireyleri gerek ise toplum içerisindeki kurumları etkilemektedir. Bu nedenle küreselleşme hem bireyleri hem de kurumları etkilemekte ve değişimler geçirmesine sebep olmaktadır.Küreselleşmenin getirdiği en önemli değişim rekabetin artık ülke sınırları içerisinde veya bölgesel olarak gerçekleşmemesidir. Rekabet artık küresel boyutta yaşanmaktadır. Bu rekabet ortamında kurumlar varlıklarını sürdürebilmek için kıyasıya bir mücadele içerisindedirler.Günümüzde tek bir konudaki üstünlük işletmelere rekabet avantajını getirmemektedir. Rekabet avantajı artık tüketicinin ihtiyaç ve isteklerini en iyi tahlil edebilen ve karşılayabilenin elindedir. Bu avantajı yaratmanın yolu işletmelerin bütünleşik pazarlama faaliyetlerini kullanmalarıdır. Bütünleşik pazarlama iletişimi işletmenin kendisini tüketiciye en iyi şekilde tanıtması ve tüketiciyi en iyi şekilde anlaması için önemli bir araçtır. Tüketicinin istek ve taleplerini anlamada kilit role sahiptir. Aynı zamanda işletmeler açısından da kendilerini tüketiciye en iyi şekilde anlatabilmenin bir yoludur.Bugünün tüketicisi geçmişten farklı özellikler göstermektedir. Algıları açık, iletişim teknolojilerine hakim, dünyadaki gelişmeleri anlık olarak takip edebilen, çevresine ve çevresindeki sorunlara duyarlı, bilinç düzeyi yüksek, haklarının farkında olan tüketici kitlesine ulaşmanın kuralları da değişmiştir. Artık sadece fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra psikolojik ve sosyolojik ihtiyaçlarını da doyurma eğilimi içindeki tüketiciye tek bir iletişim mesajı ile ulaşmak mümkün değildir. Tüketicilerin reklam, halkla ilişkiler, sponsorluk, kişisel satış gibi çeşitli teknikleri bir arada kullanılmak suretiyle ilgileri çekilebilmektedir. Küresel ölçekte faaliyet gösteren markaların, tüketicilerin zihnine ve dolayısıyla ilk tercihlerine yerleşme çabaları içinde yerel özelliklerinin, ihtiyaçlarının ne olduğunun bilinerek ona uygun iletişim mesajları geliştirmesi gerekmektedir.Uluslararası pazarlara hitap eden işletmeler, faaliyet gösterdikleri tüm pazarlarda rekabet üstünlüğü sağlayacak pazarlama iletişimi uygulamalarını gerçekleştirmelidirler. Rekabetçi üstünlüğü sağlayacak olan öğe ise küresel anlamda yürütülen bütünleşik pazarlama iletişimi faaliyetleridir.
Özet (Çeviri)
The changes that societies pass through is effecting both the individuals and the institutes. Globallisation is the recent reason for the individuals and institutions to change. The most important change that globallisation brings is in competition. Tpday competition does not hava loca lor national borders. Competition is global. In order to survive in this competitive environment the instutions have to struggle.Today having an advantage on one area does not bring competition advantage. Having a competition advantage means analizing and understanding the demands and needs of the consumer. The way to gain this advantage for the companies is using integrated marketing communications. Integrated marketing communications is the best way for the companies to present themselves to the consumers and understand them.It has a key role to understand the demand and the needs of consumers. Also it is the best way to present themselves to consumers.Todays consumers are differing from the past. They have open perspectives and that can use recent communication technologies. They can follow up the world events minute by minute. They are aware and sensitive to problems in their enviroment. So the rules to reach to this kind of consumers are changed. Consumers are looking for satisfying their social and psycholocial needs besides their physical needs. It is not possible to reach this kind of consumer with only one message. Consumers attention can be captured by the tools like advertisement, PR, sponsorship, individual sales. In order to settle in their minds global brands has to know what the lokal specialities and needs are. Than has to develop proper communication messages.Global companies has to develop marketing communication applications that will bring competition advantage in all the markets. The main element that will ring the competition advantage is marketing communication.