Türkülerin destanlaşma sürecinde bir Kırgız kahramanı: Şabdan Baatır
A Kyrgyz hero in the epic-making process of ballads: Şabdan Baatır
  1. Tez No: 263314
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİN YAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Şabdan Rusya'nın Türkistan Türklerini hakimiyeti altına almak için uğraştığı yarım asırlık süre içerisinde yaşamış bir Kırgız milliyetçisidir. Hakkında yazılmış 15 makale sayısız türkü bulunan Şabdan, babası Cantay'ın değil Hokand hükümdarı Kurmancan Datka ve Alımkul Datka'nın yanında yer alarak Kırgız tarihine adını kazımıştır.Biz Şabdan ile ilgili Türkülerden hareket ederek olasıu bir Şabdan Baatır destanı oluşturmaya çalıştık; bir yerde bu cesur ve kahraman Kırgız Türkü'nü epik gelenek kuralları içinde değerlendirerek destanlaştırdık.Elbette bu olası destanın sadece esas aldığımız kitaptaki türkülerden hareket edilerek oluşturulmuş olduğu, söz konusu destana başka epizotların da eklenebileceği ortadadır.
Özet (Çeviri)
Şabdan was a Kyrgyz nationalist who spent half a century struggling to bring the Türkestan Turks of Russia under his dominion. Şabdan about whom 15 articles have been written and countless ballads sung, made his mark on Kyrgyz history by taking sides not with his father , Cantay, but with the Khan of Kokand , Kurmancan Datka and Alımkul Datka.Rekarding Şabdan by taking the Turks as an exampla we have attempted to create a potential Şabdan Baatır , in a sense, by considering this brave and heroic Kyrgyz Turk within the rules of epic Tradition, we have created an epic.Of course it is clear that other episodes may be added to this potential epic which has been created only by taking ballads from the book we have used as a base.