Müzik alanında bir 'ağ-tipi örgütlenme' örneği: (ISCM; International Society for Contemporary Music)
An example of networking in music (ISCM, International Society for Contemporary Music)
- Tez No: 263315
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜRÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Duysal Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Uluslararası Yeni Müzik Derneği (ISCM) 1922'de, Avusturya'da, Alban Berg, Anton Webern, Paul Hindemith, Ethel Smyth, Arthur Bliss, gibi kompozitörlerin girişimleriyle kurulmuştur. Girişimcilerin hayal ettikleri büyük amaç, ulusal kültürlerin tehlikeli biçimde savaşa yönelen ön yargılarını müzik sanatından uzak tutmaktı. Derneğin her ülkede şubeleri olacak, yürütme kurulunun her toplantısı başka bir dünya kentinde yapılacak, sanat konularında belli bir ?evrensel estetik? savunulmayacaktı. Avrupa-dışı kültürlerin büyük ölçüde temsil edileceği dernek dünyaya Batı müziğinin standartlarını yaymayacak, tersine, batılı kompozitörlerin yerleşik batılı standartların dışına çıkmalarını, yeniliklere yönelmelerini, batılı-olmayan müzik kültürlerinin değerlerini tanıyıp, anlamalarını telkin edecekti.Dernek hızla örgütlendi. II. Dünya Savaşı'nı atlattı. Her yıl yaptığı uluslar arası kongre ve festivalleri başarıyla sürdürdü. Bu etkinlikler dünya ülkelerinden yenilikçi sanatçıları bir araya getiriyor, bir barış topluluğu yaratıyordu. 1960'larda müzik kültürünün çok hızla değişmesi başladığında, müzikteki temel değerler ?değişme? ye odaklandı. Böylece, derneğin yıllık festivallerinin yükümlendiği sorumluluk daha da büyüdü.Bu tezde, derneğin bu sorumluluğu yerine getirmeyi başarıp-başaramadığı incelenmektedir.?1990'ların sonu, 2000'lerin başı? döneminde, Uluslar arası Yeni Müzik Derneği (ISCM)'nin taşıdığı sorumluluğu yerine getirmesi için tüzüğünde yapısal değişiklikler yapılması gerektiği düşünüldü. Post-modern örgütlenme teorilerinin ön plana çıkardığı ?ağ-tipi örgütlenme? modeli benimsendi: dikey hiyerarşiden kaçınılarak, yatay hiyerarşiye geçilmesi için gereken değişiklikler yapıldı.Dernek zaten, geleneksel olarak, ağ-tipi örgütlenmeye benzer bir yapıya sahipti. Örneğin, her yıl, yapılan festivallerin yerinin değişmesi ilkesi; o yılki festivali yapan şubenin, etkinliklerin içeriği hakkında tam yetkili olması, gibi özellikler merkezî otoritenin mutlak egemenliğini engelleyen tedbirler olarak, eskiden beri var olagelmişti. Şu anda, ağ-tipi, daha değişmeye açık, bir yapının mevzuatta da yer alması başarılabilmiştir. Yeni dönemin misyonu, müzik alanında önyargısız bir dünya örgütünün kuruluşunun tamamlanması ve işletilmesidir.Bu durumda, bazı eleştirilerin dile getirilmesi gereklidir.1.Derneğin Asya, Afrika, Güney Amerika, ülkelerinde örgütlenmesi yok denecek denli azdır. Bu nasıl bir dünya örgütlenmesi sayılabilir?2.Dernek Unesco çatısı altındadır. Dikey hiyerarşi yoluyla, Uluslararası Müzik Konseyi (IMC) adlı tutucu bir bürokratik kuruluşun otoritesine bağlanmış bir yönetim yapısı içindedir. Yatay hiyerarşiyle bu nasıl uyuşacaktır?Bu eksikliklerin ve bağımlılıklarının giderilip-giderilemeyeceği gözlemlenmelidir. Amacına oldukça uygun bir örgütlenme yapısına kavuşmuş olan derneğin, yeni atılımlar yaparak, büyümesi ve amaçlarını gerçekleştirmesi için koşullar hazırdır.
Özet (Çeviri)
The International New Music Association (ISCM) was established, in 1922, in Austria, as an enterprise of Alban Berg, Anton Webern, Paul Hindemith, Ethel Smyht, Arthur Bliss etc. The charter members were pursuing a dream of keeping Music away from the prejudices of national cultures that were dangerously leaning towards war. The association was to have a section in each country; no mention of an ?universal esthetics? was to be made in matters related to arts. The association where non-Western cultures were to be widely represented, was not going to spread out the standarts of Classical Western Music, instead, it was going to suggest to the Western Music Composers to step outside the Western standarts, to pursue innovative trends, to inquire about the values of non-Western Music cultures in order to reach an understanding of their contents. The association got organized very rapidly. They managed to survive the II. World War. They maintained their international yearly conventions and festivals very successfully. These activities were pulling together innovative artists from various countries to create a peace community.When, in the 1960?s there started a very fast process of change in music cultures, the main values of music were focused on change. This attention given to the concept of ?change? increased the responsibility of the association?s yearly festivals.This thesis is an attempt to find out whether or not the association was able to respond to this demand.Between the end of the 90?s and the begining of the 2000?s, it was thought that the International New Music Association (ISCM) needed some structural changes in its by-laws, in order to accomplish its responsibility. ?Networking,? an organizational model of the post-modern era, was adopted: ?Vertical hierarchy? was abandoned while ?horizontal hierarchy? was ushered in.The association?s organizational structure already possessed a ?networking? quality. For instance, the procedure of holding the yearly festivals in a different country each time; the full right of the host country to determine the contents of the activities; all were measures to keep the central authority from becoming an absolute ruler, implemented since the begining of the association. Starting from 2010, a network structure that is open to change has been regulated. The new mission for the second decade of the 21st. Century is to complete the establishment of an international organization and to make it function.At such a critical moment in the history of the association, some basic points of criticism are to be raised:1.The association is almost not organized in Asia, Africa and South America. How can such an organization perform the duties of an international peace effort.2.The association is under the Unesco?s umbrella. Its administrative structure is under the authority of a conservative bureancratic institution called the International Music Council (IMC), an underpinning of the Unesco, according to a vertical hierarchy. How is this dichotomy supposed to help the functioning of a horizontal network such as the ISCM?One should observe, in the years to come, whether these shortcomings and dependencies inherent within the association will be eliminated. When the association will become close to accomplising its purpose thanks to its new organizational pattern, the conditions will be ripe for its growth through new leaps and overcome the last hurdles on the way to success.