Cohesion policy of the European Union and a case study Ireland
Avrupa Birliği uyum politikası ve bir örnek incelemesi İrlanda
  1. Tez No: 263365
  2. Yazar: BARIŞ ORHANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
1957 Roma Antlaşması ile başlayarak, Avrupa Topluluğu'nun ana bir görevi, ekonomik etkinlikleri, bölgesel sorunlara ortak ve eşgüdümlü çözümler bulmak ve bölgesel dengesizlikleri düzeltmekle beraber geliştirmek olmuştur. Bu görevleri gerçekleştirmek için, ilk defa 1972 yılında Bölgesel Kalkınma Fonu'nun yaratılmasına karar verilmiştir. Adı Avrupa Birliği olarak değişen Topluluğun, bölgesel ekonomik farklılıkları ortadan kaldırmayı amaçlayan Yapısal Fonlar Programı, Birlik için önemi daha da artan bir olgu haline gelmiştir. Yıllar geçtikçe, bu program, ana amaç değişikliği olmadan Uyum veya Bölgesel Politika adını alan bir politika haline dönüşmüştür. Bu politika, ana olarak gelir ve altyapı konularında, Avrupa Birliği içindeki dayanışmayı devam ettirmeyi başarabilmek için Avrupa Birliği Üye Devletlerindeki bölgeleri dengelemeye çalışmaktadır. Fakat politika sadece mali destek ile sınırlı olmayıp; tavsiye, paydaşlarla açık müzakere ve farklı idari düzeyler arasında muhaverede içerir.Ekonomik büyümenin derecesi, düşük işsizlik seviyesi ve yatırım artış seviyesi bir ülkeden başka bir ülkeye ve hatta aynı ülkede bir bölgeden başka bir bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Yukarıda listelenen ölçütlere dayanarak, politikanın uygulanması ile ilgili sonuçlara ulaşılabilir. Örneğin, veriler incelendiğinde, politikanın İrlanda'da kesinlikle iyi işlediği görülebilir.Avrupa Birliği Yapısal Fonları'nın ve Uyum Politikası'nın ana yararlanıcılarından olan İrlanda bu tezin ana temasıdır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Beginning with the Treaty of Rome of 1957, one of the main tasks of the European Community, has been to develop the economic activities, together with finding a common coordinated solution to regional problems and correcting the regional imbalances. To realize these tasks, the creation of a Regional Development Fund was decided for the first time in 1972. Structural Funds program of the Community, whose name changed into European Union, which aimed at eliminating regional economic disparities, became more and more important matter for the Union. As the years passed by, this program became a policy that was named as Cohesion or Regional Policy without any change of the main aim. This policy has been trying to balance the regions of the Member States in the European Union, in terms of mainly income and infrastructure, in order to achieve the continuation of solidarity within the European Union. But the policy is not only limited to financial support; it also involves advice, open discussions with stakeholders and dialogue between different levels of governance.The extent of the economic growth, the level of decrease of unemployment and increase of investment changes from one country to another and even from one region to another in the same country. Depending on the criteria listed above, some conclusions can be reached regarding to the application of the policy. For instance, when the data is observed, it can definitely be seen that the policy has worked well in Ireland.Ireland as one of the major beneficiary of the Structural Funds of the European Union and the funds from the Cohesion Policy is the main theme of this dissertation. This paper has two chapters.