The European Union Energy Law and policy and the harmonization of Turkish legislation to those politics
Avrupa Birliği Enerji Hukuku ve politikaları ile Türkiye'nin bu politikilara uyumu
  1. Tez No: 263369
  2. Yazar: SERHAT SÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN YENİSEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Avrupa Birliği'nin enerjiye ilişkin politikaları, hem enerjinin sadece yerel değil kürsel etkileri olan bir sektör olması, hem de yaşam koşulları açısından geleceği çok yakından ilgilendirdiği için çok önemlidir. Avrupa Birliği enerji politikası; enerji arzının güvenliği rekabet gücü ve çevrenin korunması arasında bir denge kurarak, enerji tüketiminde kömürün payını korumayı, doğal gazın payını artırmayı, nükleer enerji santralleri için azami güvenlik şartları tesis etmeyi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının payını maksimum düzeye çıkarmayı hedeflemektedir.Türkiye, jeopolitik konumu nedeniyle, enerji konusunda kilit bir role sahiptir. Geniş çaplı hidroelektrik üreticisi olmanın yanında, Kafkaslar Orta Doğu, Karadeniz gibi enerji kaynaklarının bulunduğu bölgeler ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında geçiş ülkesi konumundadır. AB tam üyelik hedefi doğrultusunda kararlılıkla ilerleyen Türkiye bu süreçte, ekonomik ve sosyal hayatın bütün alanlarında olduğu gibi, enerji konusunda da Avrupa Birliği'ne uyum sağlamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda enerji ile ilgili birçok alanda gerekli yasal düzenlemeler yapılmış ve uygulamaya geçilmiştir. Ancak Türkiye halen mevzuat düzenleme ve bunların uygulanması hususlarında Avrupa Birliği'nin istediği düzeye gelmiş değildir. Ancak şu da bir gerçektir ki Avrupa Birliği'nin kendisi de komisyon aracılığıyla kararlı çalışmalar yapmasına rağmen birlik nezdinde halen Enerji politikasını yeknesaklaştırmış değildir ve ilgili pazarda halen ülkeler nezdinde tam bir rekabetçi pazar yaratamamıştır. Bunun nedenleri bu tez de açıklanmaktadır.?Avrupa Birliği Enerji Hukuku ve Politikaları ile Türkiye'nin Bu Politikalara Uyumu? baslıklı bu çalışma, AB'nin enerji politikasını farklı yönleriyle anlaşılır bir şekilde aktarmak üzere hazırlanmıştır. İşbu çalışmada; Avrupa Birliği'nin enerji politikasının yapısı, işleyişi, sonuçları, geleceğe yönelik uygulamaları ve hedefleri açıklanmış, ayrıca Türkiye'nin AB enerji politikasına uyum amacıyla sürdürdüğü çalışmalar değişik yönleriyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The European Union?s policies relating to energy are very important for several reasons: Energy policy not only affects its own sector or the region, but has a wider impact across the globe, due to the global impact of supply and wider impact on the economy and living standards. EU Energy policy aims to protect the proportion of coal used in energy consumption, to increase the share of natural gas, ensure full security is exercised over nuclear power plants and maximise the use of renewable energy resources. In order to achieve these aims, the EU has to balance issues of maintaining security of energy supply, enabling competitive power production and ensuring conservation of the environment.Turkey has a key role relating to energy for the EU and other countries in its region. Besides being an extensive producer of hydro-electric power, it is also a major energy transportation route for energy between the Caucuses, Black Sea, Middle East which have energy resources, and the EU.As Turkey moves towards its goal of full EU membership it will strive to address EU criteria on the economy, social life and energy policy. In support of these aims, Turkey has been making several legal arrangements and has been implementing these laws in relation to Energy. However Turkey is still falling below the standards set by the EU regarding legal arrangements and implementation of law. Although the EU has been working on Energy policy it has not yet been confirmed or ratified by member countries of the European Union, and the EU has not created a full competitive open energy market. The reasons for this are also explained in this thesis.This thesis“The European Union Energy Law and Policy and the Harmonization of Turkish Legislation to those Politics”attempts to explain EU Energy Policy in all its aspects, using plain language to aid comprehension. In this thesis The European Union Energy Policy, its processes, results, future projects and goals are explained. Furthermore Turkey?s projects regarding how it will meet EU energy policy requirements are explained from different angles.