Michel del Castillo'nun ?Gitar? romanından uyarlanan, ?Çirkin?adlı oyunun dramaturjik olarak incelenmesi ve ?adam? karakterinin tahlili
Essay on the play ?Ugly? adapted from the novel ?Guitar? of Michel Del Castillo and dramaturgical analysis of ?adam? character
- Tez No: 263377
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SIKHALURİDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Çirkin; Michel del Castillo' nun 1993 yılında yazdığı ?Gitar? romanından, 1997 yılında Semih Çelenk tarafından uyarlanarak oyunlaştırılmıştır. Oyun, Galicia' nın rialarla kaplı gizemli dünyasında gri gök, gri yağmur altında ve gri çiftlik evlerinde, kötülüğü bir saplantı olarak yaşayan insanlar arasında, `iyi' olma savaşı veren bir `çirkin' in yaşadıkları, bugünün dünyasında cinsellik-etnik-dinsel-kültürel kimliklerinden, tercihlerinden ya da görünümlerinden ötürü yargılanmadan mahkum edilen, yok edilen ?ADAM? ın hikayesini anlatmaktadır.Bu çalışmada; ?Çirkin? oyunu dramaturjik olarak incelenerek yaşantıları boyunca herhangi bir özelliğinden, özründen, tercihinden ya da kimliğinden ötürü aşağılanan ve yalnız bırakılan kişinin psikolojisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
?Ugly? was adapted and dramatized by Semih Çelenk in 1997, from the ?Guitar? novel of Michel del Castillo written in 1993. In Galicia?s miysterious world full of tricks, under the gray sky, the gray rain and in gray farm house, the play tells the story of an ?ugly? who is fighting to be good among people those are obsessively mean, the story of ?ADAM? who is condemned without judging and destroyed because of his sexual-ethnic-religious-cultural identities, choices or images in present world.In this contention, the play ?Ugly? is analyzed dramaturgically and the psycholigical state of a person who is humiliated or left alone just because of one of his characteristics, defects, choices or identities is emphasized.