Irish theatre and Violence in the plays of Martin Mcdonagh
İrlanda tiyatrosu ve Martin Mcdonagh'in oyunlarında şiddet
  1. Tez No: 425196
  2. Yazar: İLKER BOZBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
“İrlanda Tiyatrosu ve Martin McDonagh'ın Oyunlarında Şiddet”isimli bu tez İrlanda tiyatrosunun gelişim süreci ve çağdaş bir İrlandalı oyun yazarı olan Martin McDonagh'ın oyunlarındaki şiddet ve vahşet öğelerinin tarihsel ve betimsel yaklaşımla ele alınışından oluşmaktadır. Giriş bölümünde şiddet terimi ve şiddetin tiyatrodaki yeri üzerine çalışılmıştır. İnsan tarihindeki öneminin yanı sıra, şiddet ile ilgili muhtelif tanımlamalar ve örnekler verilmiştir. Sahnedeki şiddet ise başlangıcından itibaren, yani klasik dönemden post modern çağa kadar ele alınmıştır. Bu süre zarfında değişen görüşler örnekleriyle sunulmuştur. Birinci bölümde İrlanda tiyatrosunun tarihi üzerine çalışılmıştır. Ulusal tiyatronun kuruluş süreci geri planındaki bilgilerle açıklanmıştır. Ayrıca İrlanda tiyatrosunun günümüze kadar nasıl şekillendiği sorusu da örneklerle cevaplanmıştır. İkinci bölüm Martin McDonagh hakkında genel bilgilerle başlamaktadır. Kariyeri ve edebi özellikleri detaylı örneklerle anlatılmıştır. Sonrasında ise adları The Pillowman, A Skull in Connemara, The Lonesome West, The Cripple of Inishmaan, The Lieutenant of Inishmore ve The Beauty Queen of Leenane olan altı McDonagh oyunu üzerine çalışılmıştır. Bu oyunlardaki şiddet öğeleri oyunlardaki örneklerle açıklanmıştır ve farklı görüşlerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“Irish Theatre and Violence in the Plays of Martin McDonagh”is composed of handling the development process of Irish theatre, and the elements of violece and cruelty in the plays of a contemporary Irish playwright, Martin McDonagh, with a historical and descriptive approach. In the introduction part, the term violence and its place in drama is studied. Various examples and definitions about violence are given besides its significance in the history of mankind. Violence on stage is also handled from the beginning, classical period, to the post modern age. The change in views during the time is also given with examples. In the first chapter, the history of Irish theatre is discussed. The establishment process of the national theatre is described with background information. Also, the question about how Irish drama evolved until today is answered with examples. The second chapter starts with general information about Martin McDonagh. His career and literary features are described with specific examples. After that part, six of his plays, The Pillowman, A Skull in Connemara, The Lonesome West, The Cripple of Inishmaan, The Lieutenant of Inishmore and The Beauty Queen of Leenane, are studied. The elements violence in these plays are explained with examples from the plays and supported with different views.