The representation of muted women in independent Turkish cinema after 1990
1990 sonrası bağımsız Türk filmlerindeki sessiz kadın temsili
  1. Tez No: 263394
  2. Yazar: MEHMET OGAN KOÇKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. TÜL AKBAL SÜALP, YRD. DOÇ. DR. ERKAN BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tezde feminist perspektiften bakılarak 1990 sonrası bağımsız Türk Filmleri'ndeki kadın temsilinin değişimi incelenecektir. 1990 yılından sonra erkekliğin krizi ile ilişkili olarak bağımsız Türk Film'lerinde kadının temsili değişti. Bu çalışmada feminizm ve psikanaliz etkisiyle krize giren erkeklik sonucunda kadınların anlatı içinde nasıl sessizliğe ve ötekileşmeye zorlandıklarını ve erkeğin kendi krizini çözmek için hangi yollara başvurduğu gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines shifted representations of women in independent Turkish films after 1990 from feminist perspective. After 1990 representation of women in independent Turkish Cinema drastically changed. This change is mainly related to masculinity in crisis. In this study, psychoanalysis and feminism are the main sources of influence to show how women are forced to be silent and indistinct with their roles in the narrative being transformed as a result of changing forms of representation of woman due to masculinity crisis and the efforts to defeat it.