The role of gender differences in understanding of the east and eastern women: The portrayal of Turkish women by American male and female writers in 19th century
- Tez No: 308484
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JEFFREY HOWLETT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezin amacı, Türk kadınlarının, 19. yy'da Amerikan kadın ve erkek yazarlar tarafından yapılan farklı temsillerini incelemektir. Tez, kadın yazarların, Türk kadınlarının daha çok gündelik uğraşlarına odaklanırken, Amerikan erkek yazarların ise Türk kadınlarını mitleştirdiğine, egzotikleştirdiğine ve abarttığına işaret eder. Spivak'ın postkolonyal teorisine göre, erkekler, Türk kadınlarını, Türk toplumunun bir ?alt grubu? olarak gördüğünden, onların adına/yerine konuşur. Bu sebepten, erkek yazarlar ayrıca eserlerinde susturdukları Türk kadınlarını seksüalize eder, onları aşağılar ve ötekileştirir. Eseri, bu tezin ana kaynağı olan, Vaka gibi Amerikan kadın yazarlar, gerçekdışı yerler arayışında olan erkek yazarların aksine, Türk kadınlarını daha objektif tanımlarlar. Batının Türk kültürüne olan nefreti ve önyargısı daha çok erkeklerin Türk kadını temsillerinde görülür. Erkekler, doğuya özgü eserlerinde, Türk kadınlarının barbar Türkler tarafından köleleştirildiklerini söyleyerek merak uyandırmayı severler. Fakat, Türk kadınlarını haremlerinde gözlemleyebilen Amerikan kadın yazarlar, onların, erkeklerin anlattığından daha özgür ve mutlu olduklarını vurgularlar. Çoğu yüksek tahsilli, kültürlü ve maharetlidir. Fikren üretken ve sosyallerdir. Bundan dolayı, Amerikan erkek ve kadın yazarların tasvirlerindeki cinsiyet farkı, kolonyal emellerin doğurduğu bilinen oryantalizm ile ilgilidir. Bu tez, Türk kültürünü, Türk kadınları üzerinden inceleyenlerin postkolonyal ve toplumsal cinsiyet çalışmalarını dikkate almalarını önemle vurgular.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze the different representations of Turkish women by American male and female writers in 19th century. It signifies that American male writers mystify, exoticise and exaggerate Turkish women while the female ones focus mainly on understanding their daily struggles. According to Spivak?s postcolonial theory, the males ?speak for? Turkish women since they consider them as a ?subaltern group? of Turkish society. Hence, these male writers also sexualize, humiliate and otherize Turkish women in their works in which they mute them. American women writers like Vaka, whose work is the primary source of this thesis, define Turkish women more objectively in contrast with the male writers in search of an unreal place. Western hatred for and prejudice against Turkish culture are mostly seen in the males? portrayals of Turkish women. They like creating curiosity in their oriental works saying that Turkish women are enslaved by barbaric Turks. However, the American female writers, who are able to observe Turkish women in their harems, emphasize that they are freer and happier than the males have told. Most of them are highly educated, cultured, and talented. They are mentally productive and social. Therefore, the gender differences in the illustrations of American male and female writers are also related to Orientalism which is known to be produced by colonial desires. This thesis overemphasizes that the ones, who examine Turkish culture through Turkish women, should consider the postcolonial and gender studies.