Çalgı eğitiminde öğretmen-öğrenci iletişiminin ?transaksiyonel analiz ego durumları? açısından incelenmesi: Bir anadolu güzel sanatlar lisesi örneği
The analysis of teacher-student communication in instrumental training in terms of ?transactional analysis ego states?: An example of anatolian high school of fine arts
  1. Tez No: 263423
  2. Yazar: ERSİN TURHAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN KALYONCU, YRD. DOÇ. DR. AYLA KEÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde çalgı öğretim sürecindeki öğretmen-öğrenci iletişiminde Transaksiyonel Analiz açısından ağırlıklı olarak kullanılan ?ego durumları? ve ?transaksiyon türlerini? belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada ayrıca; bazı sosyo-demografik özellikler ve çalgı çalma sürecini etkileyebilecek faktörlerin, ego durumları ile ilişkisinin belirlenmesi de amaçlanmıştır.Araştırma, Karadeniz Bölgesi'nden seçilen bir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde görev yapan çalgı öğretmenleri ve çalgı derslerini alan tüm öğrenciler ile sürdürülmüştür. Araştırma verilerini toplayabilmek için, öğretmenlere ve öğrencilerine ?Kişisel Bilgi Formları? ve ?Ego Durumları Ölçeği? uygulanmıştır. Verilerin işlenmesinde, SPSS 11.5 paket programı kullanılmıştır. Verilerin öncelikle betimsel istatistikleri yapılmıştır. Veriler; parametrik testlerden ?Varyans Analizi (ANOVA)?, ?t-testi?, ?Pearson Korelasyon? ve ?Spearman Korelasyon?; non-parametrik testlerden ise ?Kruskall-Wallis?, ?Mann Whitney U? testi testleri kullanılarak işlenmiştirAraştırmada, öğretmenlerin kendilerine ve öğrencilerine göre ağırlıklı olarak ?Koruyucu Ebeveyn? ve ?Yetişkin? ego durumlarını kullandıkları saptanmıştır. Öğrenciler ise kendilerine göre ağırlıklı olarak ?Koruyucu Ebeveyn?; öğretmenlerin görüşlerine göre de ?Uygulu Çocuk? ego durumunu kullanmaktadırlar. İki gurup da genel olarak en düşük ?Eleştirel Ebeveyn? ego durumunu kullanmaktadır. Bazı sosyo-demografik özellikler ile çalgı çalmaya ilişkin değişkenler ve ego durumları arasındaki ilişkiye de bakılmış; araştırılan değişkenlere göre ego durumlarında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Ego durumları, sadece çalgıyı seçme biçimi ve ders başarısına göre anlamlı fark göstermiştir: Çalgısını öğretmeninin önerisi ile seçenlerin daha çok ?Uygulu Çocuk?; çalgı ders başarı notları yüksek olan öğrencilerin de daha çok ?Yetişkin? ve ?Koruyucu Ebeveyn? ego durumunu kullandıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the ego states and transaction types that are mainly used in teacher-student communication during instrument training in terms of Transactional Analysis in Anatolian High School of Fine Arts. In addition, this study was carried out in order to determine the relation between some demographic features and factors that can affect the process of instrument playing with ego states.The participants of the study were the instrument teachers working in one Anatolian High School of Fine Arts from Black Sea Region and all the students having an instrument course. Personal Information Forms and Ego States Scales were applied to the teachers and students in order to collect the research data. SPSS 11.5 was used in analyzing the data. Descriptive statistics of the data was performed first. The data were processed using the parametric tests ?variation analysis (ANOVA)?, ?t-test?, ?Pearson?s Correlation? and ?Spearman Correlation?; and the non-parametric tests ?Kruskall-Wallis? and ?Mann Whitney U?.The results indicated that from the teachers? and students? point of view, teachers mainly use ?Protective Parent? and ?Adult? ego state. Students, on the other hand, think that they mainly use ?Protective Parent? ego state and teachers think that students use ?Adapted Child? ego state. The two groups generally use the lowest ?Nuturing Parent? ego state. On examining the relation between some socio-demographic features, variables related to instrument playing and ego states, significant difference was not seen in terms of variables searched. Ego states showed significant difference only in terms of the type of instrument chose and course success: it was seen that those who chose the instrument by suggestion of his/her teacher used ?Adapted Child? ego state and those whose instrument course marks are high used ?Adult? and ?Protective Parent? ego states most.