Çevrimiçi çalgı eğitiminde öğrenci motivasyonunun sağlanmasına yönelik öğretmen görüşleri
Teachers' views on providing student motivation in online musical instruments education
- Tez No: 775451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
2019 yılında dünyayı etkisine alan korona virüs salgını sebebiyle uzaktan eğitim uygulamaları artmış ve eğitim ortamlarının değişmesiyle birlikte motivasyon araçlarımızın da değişmesi gerekmiştir. Bu çalışmada, çevrimiçi çalgı eğitiminde öğrenci motivasyonunu sağlamak için kullanılan araç, yöntem ve stratejilere yönelik çalgı eğitimcilerinin uygulamalarının ve görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden görüşme, gözlem ve literatür tarama kullanılmıştır. Çevrimiçi çalgı eğitimi veren 41 öğretmenle görüşülmüş, 10 saatlik ders gözlemi yapılmıştır. ARCS model temel alınarak yapılan içerik analizinde çalgı öğretmenlerinin motivasyonu sağlamak için bildirdikleri görüşler avantajlar, zorluklar, pedagojik uygulamalar, motivasyonel uygulamalar temel başlıkları altında gruplandırılmıştır. Bu araştırma sonucunda çevrimiçi eğitimin zaman, yol ve mekân konusunda kolaylıklar sağladığı, ders devamlılığını artırdığı, şehir ve mekân gözetilmeksizin farklı eğitimlere katılma imkânı sağladığı, ders içeriğinin teknoloji sayesinde çeşitlenmesi ve derslerin kayıt altına alınmasının verimi artırdığı görülürken, ses ve görüntü açısından yaşanan sorunlar, eşzamanlılık problemi ve öğrenciye temas edememe gibi durumların zorluk oluşturduğu ortaya çıkmıştır. Çevrimiçi çalgı eğitiminde öğretmenlerin derslerinde teknolojik araç ve uygulamalar kullandıkları, oyunlara yer verdikleri, derslerini yaş gruplarına ve öğrencilerin bireysel farklılıklarına göre planladıkları ve motivasyonu sağlamak için en çok alaka kurmaya yönelik, en az doyum boyutuna yönelik uygulamalar yaptıkları görülmüştür. Bu araştırmaya dayanarak, çevrimiçi derslerde öğrencileri motive eden yöntem ve stratejilerin kullanılması, çevrimiçi pedagojik yaklaşımların ve teknolojik ders programlarının geliştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the corona virus epidemic that affected the world in 2019, distance education applications increased and our motivation tools had to change with the change of education environments. In this study, it is aimed to examine the practices and opinions of musical instrument teachers on the tools, methods and strategies used to provide student motivation in online musical instrument education. In this study, qualitative research methods such as interview, observation and literature review wew used. 41 teachers who gave online musical instrument training were interviewed and 10 hours of lesson observation was made. In the content analysis based on the ARCS model, the views expressed by the musical instrument teachers to provide motivation were grouped under the main headings of advantages, difficulties, pedagogical practices, and motivational practices. In conclusion this research, suggests that online education provides convenience in terms of time, road and place, increases course continuity, provides the opportunity to participate in different trainings regardless of location, diversification of course content, thanks to technology and of opportunity recording the courses, the efficiency increases. It has been revealed that situations such as the problem of contact with the student and the inability to contact the student create difficulties. In online musical instrument education, it has been seen that teachers use technological tools and applications in their lessons, including games, planning their lessons according to age groups and individual differences of students, and in order to provide motivation, it is seen that they made applications for establishing relevance the most and for the satisfaction dimension of the least. Based on the results, it has been suggested to use methods and strategies that motivate students in online courses, to develop online pedagogical approaches and technological curriculum.