Ortaöğretim müzik dersi çalgı eğitiminde aile katkısının incelenmesi
The investigation of the family contribution to instrumental education in secondary education music course
- Tez No: 509430
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AJDA AYLİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacını, müzik eğitiminin bir alt dalı olan çalgı eğitimi süreçlerinde, öğrencilerin eğitimlerinde aile desteklerini algıladıkları düzeylerin tespiti ve çalgı eğitimindeki süreçlere yönelik aile katılımının, öğretmen görüşleri tarafından değerlendirilmesi oluşturmuştur. Araştırmada, genel tarama modellerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Bu kapsamda, ortaöğretim 5. sınıf öğrencilerinin çalgı eğitiminde algıladıkları aile desteği incelenmiş ve elde edilen bulguların çeşitli değişkenlere göre (cinsiyet, branş, eğitim düzeyi) farklılaşma durumları sorgulanmıştır. Araştırmada ikincil olarak, nitel bir yaklaşımla 5. Sınıf müzik derslerine giren müzik öğretmenleriyle görüşmeler yapılarak, çalgı eğitimindeki aile katılımına yönelik mevcut durum, derinlemesine ele alınmaya ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde İstanbul ilinde Bilfen Eğitim Kurumları'nın Esenşehir, Sancaktepe ve Yenişehir kampüslerinde okuyan, ortaöğretim 5.sınıfa kayıtlı 200 öğrenci oluşturmuştur. Öğrencilerin çalgı eğitiminde algıladıkları aile desteği düzeyleri, Demet Girgin tarafından geliştirilmiş olan“Çalgı Eğitiminde Algılanan Aile Desteği Ölçeği”kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmanın nitel kısmında ise 12 öğretmen ile görüşme yapılmıştır. Öğretmenlerin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla, araştırmacı tarafından hazırlanmış olan“Aile Katılımı Öğretmen Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, nicel bölümde SPSS 15.0 programı aracılığıyla betimsel ve karşılaştırma testleri yapılarak, nitel bölümde ise içerik analizi yapılarak yorumlanmaya çalışılmıştır. Araştırmadan elde edilen belli başlı sonuçlar şu şekildedir; 1. Öğrencilerin“Çalgı Eğitiminde Algıladıkları Aile Desteği Ölçeği”ne yönelik ailelerinden aldıkları destek puanlarının toplam ve tüm alt boyutlarda yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin“Çalgı Eğitiminde Algıladıkları Aile Desteği Ölçeği”nde duyarlılık ve sürece dahil olma alt boyutları arasında, olumlu yönde yüksek ilişki olduğu saptanmıştır. 2. Öğrencilerin“Çalgı Eğitiminde Algıladıkları Aile Desteği Ölçeği”toplam ve sürece dahil olma alt boyutu puanlarının, cinsiyet değişkenine göre anlamlı düzeyde kadınlar lehine farklılaştığı görülürken, aile desteği ölçeği duyarlılık alt boyutu puanlarının, cinsiyete göre anlamlı farklılaşmadığı görülmüştür. 3. Öğrencilerin“Çalgı Eğitiminde Algıladıkları Aile Desteği Ölçeği”toplam ve tüm alt boyut puanları ile branş değişkeni arasında anlamlı fark bulunmadığı görülmüştür. 4. Öğrencilerin“Çalgı Eğitiminde Algıladıkları Aile Desteği Ölçeği”toplam ve tüm alt boyut puanları ile eğitim düzeyi değişkeni arasında anlamlı fark bulunmadığı görülmüştür. 5. Aileler, çalgı eğitiminde eğitim sürecine duyarlılıklarına yönelik öğretmen görüşlerinde birbirlerine yakın ifadelerde bulundukları görülmüştür. Ailelerin çalgı eğitimine katkısına yönelik öğretmen görüşleri incelendiğinde, görüşlerin, genellikle gerekli çalgı ve araç-gereçlerin sağlanması ile maddi desteğin aile tarafından karşılanması yönünde ifade edildiği ortaya çıkmıştır. Öğretmenler, ailelerin sürece dahil olma durumunun, çocuğun çalgı eğitimine olumlu yönde fayda sağlayacağını belirtmiştir. Ailelerin çalgı eğitiminde eğitim sürecine duyarlılıklarına yönelik öğretmen görüşlerinde de birbirlerine yakın ifadelerde bulunuldukları görülmüştür. 6. Ailelerin çalgı eğitimine katkısına yönelik öğretmen görüşlerinde, eğitim durumu yüksek olan ailelerin çalgı eğitimine olumlu katkı sağlayacağını ifade ettikleri görülmüştür. 7. Ailelerin çalgı eğitimine katkısına yönelik öğretmen görüşlerinde, geçmişinde müzik eğitimi ve çalgı eğitimi olan ailelerin, olmayan ailelere göre daha fazla katkı sağlayacağı ifade edilmiştir. 8. Ailelerin çalgı eğitimine katkısına yönelik öğretmen görüşlerinde, aile-öğretmen iş birliğinin çalgı eğitiminin çalışma düzenine katkı sağlayacağı ifade edilmiş, aile-okul tarafından planlanan ve düzenlenen etkinliklere katılımın sağlanmasıyla, öğrencilerin çalgı eğitimine yönelik motivasyonlarının yükseleceği belirtilmiştir. Aile katılımı çalışmalarına yönelik çalgı eğitimi süreçlerinde, öğretmenlerin aileler ile sık sık görüştüklerini ve aile katılımı hakkında bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarını ifade ettikleri görülmüştür. Ayrıca öğretmenler bu görüşmeler sonucunda gerçekleştirilen çalışmaların öğrencilerin evdeki çalışma düzenlerine katkı sağladığını belirtmiştir. Bu araştırmanın, aile katılımının müzik eğitiminin çalgı eğitimindeki kazanımları açısından; öğrencilere, öğretmenlere, ailelere ve araştırmacılara yol gösterici olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the students' perceived family support level in the instrument education process, which is a subdivision of music education, and to evaluate the family participation in the instrument education process by teacher opinions. Descriptive survey model from general survey models was used in the study. In this context, the perceived family support of the 5th-grade students in the secondary education in instrument education was examined, and the findings were examined according to various variables (gender, subject, education level). In the research, a qualitative approach was conducted with the music teachers who teach in the 5th class music courses and the current situation about family participation in instrument education was discussed and interpreted in depth. The sample of the research was 200 students studying in the Bilfen Education Institutions' Esenşehir, Sancaktepe and Yenişehir campuses in Istanbul province in the 2017-2018 academic year and enrolled in the 5th grade of secondary education. The level of family support perceived by the students in instrumental education was determined by using the“ Perceived Family Support Scale for Musical Instrument Education”developed by Demet Girgin. In the qualitative part of the research, 12 teachers were interviewed. To determine the opinions of teachers, '' Family Participation Teacher Interview Form '' prepared by the researcher was used. The data obtained from the study were analyzed by descriptive and comparison tests through the SPSS 15.0 program in the quantitative section and by content analysis in the qualitative section. The main results obtained from the research are as follows; 1. Family support scores were found to be higher in the total and all subscales of the ''Perceived Family Support Scale for Musical Instrument Education''. In the ''Perceived Family Support Scale for Musical Instrument Education'', students were found to have a high positive relationship between sensibility and inclusion in the process. 2. The ''Perceived Family Support Scale for Musical Instrument Education'' scores of the students were significantly different in favor of women according to the gender variable while the family support scale sensibility subscale scores were not significantly different according to gender. 3. There was no significant difference between the total and subscale scores of the ''Perceived Family Support Scale for Musical Instrument Education'' and subject variable. 4. There was no significant difference between total and subscale scores of the ''Perceived Family Support Scale for Musical Instrument Education'' and the education level variable. 5. In teachers' opinions on the sensibility of the families to the educational process in instrumental education, families also have statements close to each other. When the teachers' opinions about the families' contribution to the instrumental education were examined, opinions are often expressed in the provision of necessary instruments and equipment and the financial support of the family. Teachers have stated that the family's inclusion in the process will benefit the child positively in instrument education. In teachers' opinions on the sensibility of the families to the educational process in instrumental education, families also have statements close to each other. 6. In the opinion of the teachers regarding the families' contributions to the instrument education, it was seen that the families with high educational status were stated to have a positive contribution to the instrument education. 7. In the opinion of the teachers regarding the families' contributions to the instrument education, it is stated that the families with music and instrument education in their past will contribute more than the families with no musical education. 8. In the opinion of the teachers regarding the families' contributions to the instrument education, it has been stated that the family-teacher cooperation will contribute to the study habits in the instrumental education, and the students' motivation for the instrumental education will be increased by participating in the planned and organized activities by the family-school. During the process of instrumental education for family participation studies, teachers often expressed they had frequent contact with the parents and made awareness-raising activities about family participation. In addition, the teachers indicated that the studies conducted as a result of these interviews contributed to the study habits of the students at home. It is thought that this research could be a guide for students, teachers, families, and researchers on the achievements of family participation in the instrumental education in music education.