Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve son dönemlerde yapılan yetki devirleri'nin Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı (AYYÖŞ) açısından ele alınması
Strengthening of local governments (administrations) and handling transfer of authority made in latest periods in terms of European Local Government Autonomy Conditions
  1. Tez No: 263444
  2. Yazar: EJDER SARIÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FETHİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ülkemizde, yerel yönetimlerin kuruluşu ve bu birimlere merkezi idarenin görev ve yetki devri aynı zamanda Türk Demokrasisinin tarihi gelişimi olarak da ele alınabilir.Osmanlı imparatorluğundaki yerel yönetim yapısı Türkiye Cumhuriyetinin ilk dönemine kadar zaman içinde değişiklik göstermekle birlikte özel idare, belediye ve muhtarlık olarak varlığını sürdürmüştür. Osmanlı İmparatorluğunda yerel yönetimler Batıdaki gibi kendine özgü şartların gereği olarak ortaya çıkmadığı gibi, Batılılaşma uğruna özellikle de Fransa'daki yapı İmparatorluğun başkentinde uygulanmaya konulmuştur. Bu yönetimlere verilen yetki ve görevlere bakıldığında ise merkezi idarenin yürütmesi gereken bazı hizmetlerin merkezi idare adına yürütülmesinden ibaret olduğu görülmektedir. Bu anlayış Cumhuriyet döneminde çıkarılan yerel yönetim düzenlemeleri için de söz konusudur. Yine, İmparatorluk döneminde olduğu gibi günümüzde de Batılılaşma, yeni adıyla Avrupa Birliği üyeliği için Yerel Yönetimler alanında, Avrupa Konseyi tarafından kabul edilen ve üye ülkeler tarafından da kabulü istenen Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı (AYYÖŞ) ilkeleri doğrultusunda yeni düzenlemeler eksik olmakla birlikte yapılmıştır
Özet (Çeviri)
In our country, units of local government institutions and the transfer of functions and powers of the central administration can be adressed as being the historical development of Turkish democracy.Altough structure of local government of the Republic of Turkey in the Otoman Empire until the first period varies over time, private administrations, municipalities and communes continued. The local government in the Otoman Empire didn?t arise from its own terms like in the West but for the sake of Westernization, they were established in France, capital of the empire of structure. As to powers and duties given to this administration, some services to be conducted by the central administration have been executed in the name of the central authorities. This understanding of local government during the Republic area, persists for the local administration amendments. Again, during the imperial period as Today Westernization, with its new name, European Union membership for Local Government accepted in the Council of Europe and adopted by the member states, the European Local Government Autonomy Charter princibles have been completed in line of these princible in spite of some missing chapters.