Avrupa'da müslüman azınlığa yönelik devlet politikaları ve bu politikaları etkileyen faktörler: Fransa örneği
State politics directed to muslim minority in europe and factors which affect this politics: The case of France
  1. Tez No: 263454
  2. Yazar: ÖZKAN GÖKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında Avrupa ülkelerinde azınlık konumunda bulunan Müslümanları doğrudan veya dolaylı yoldan etkileyen devlet politikalarının şekillenmesinde, temelde hangi faktörlerin rol oynadığı ve bu faktörlerin etkisiyle şekillenen devlet politikaları incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken genelden özele giden bir yaklaşım benimsenmiş, önce genel hatları ile Avrupa ülkelerindeki durum ortaya koyulduktan sonra Fransa özelinde daha detaylı ve kapsamlı bir inceleme yapılmıştır.Bu tez çalışmasının asıl argümanı, Avrupa ülkelerinin, özelde ise Fransa'nın Müslüman azınlığa yönelik devlet politikalarının şekillenmesinde İslam'a ve Müslümanlara yönelik negatif algılamaların ve ötekileştirmenin başat rol oynadığıdır. Bu durum değişmedikçe Avrupa ülkelerinde Müslüman azınlığa yönelik entegrasyon politikalarının başarıya ulaşması zor görünmektedir.Avrupa ülkelerinde yaşayan Müslüman azınlığın sayısı her yıl gittikçe artmaktadır. Müslüman azınlığın Avrupa ülkelerindeki artan varlığı, azınlık, radikalizm, terörizm, laiklik, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı, ötekileştirme, çokkültürlülük, entegrasyon, asimilasyon gibi kavram ve konularla ilgili birçok tartışmayı beraberinde getirmektedir. Bu tartışmalar, Avrupa ülkelerinin Müslüman azınlığa yönelik devlet politikalarında olumlu anlamda değişimlerin görülmesine neden olsa da başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerinin birçoğu Müslüman azınlığın entegrasyonu sürecini etkileyen devlet politikalarında köklü bir değişime gitmeye yanaşmamaktadır. İslam ve Müslümanlar, tarihte olduğu gibi bugünde Avrupa ve Avrupalı için başat ötekidir. Bu yüzden entegrasyondan ziyade asimilasyona, çokkültürlülükten ziyade tekkültürlülüğe yönelik devlet politikaları hala popülaritesini korumaktadır. Fransa'nın Müslüman azınlığa yönelik devlet politikaları bu durumun en somut örneğidir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, which factors mainly play role in the embodiment of the state politics affecting Muslims in the minority position in European countries in a direct or indirect ways and state politics embodied by these factors are examined. While making this study, an approach from the general to the specific is adopted; at first exposing conditions in European countries in general terms, later a detailed and comprehensive study on particularly France is made.The main argument of this thesis is that negative perceptions and ?othering? directed to Muslim citizens and Islam play dominant role in state politics embodiment of European countries and specifically of France. Unless this condition change, integration politics? directed to Muslim minority in Europe seem difficult to be succeeded.The Muslim minority who live in Europe increase gradually each year. The increasing number and the presence of the Muslim minority in Europe bring about a lot of arguments related to concepts and subjects which are minority, radicalism, terrorism, laicism, racialism and xenophobia, othering, multiculturalism, integration,assimilation. Even though this arguments lead to positive changes in state politics of the European countries directed to the Muslim minority, first of all of France and many of European countries do not access radical changes in state politics which affect integration process of the Minority. Islam and the Muslims are the ?dominant other? as it was in the history and the same today. So, state politics directed to assimilation rather than integration, monoculturalism rather than multiculturalism yet protect its popularity. Its most concrete example is the state politics in France.